Dr Hanna Machińska laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca!
“Rzeczniczka Praw Obywatelskich, która nie tylko stoi na straży praw osób znajdujących się w najtrudniejszych sytuacjach, ale też jak nikt inny pomaga tym, którzy starają się im pomagać.
Służyła działaczkom i działaczom radą w najtrudniejszych, najbardziej kryzysowych sytuacjach. Wypowiadała się publicznie jednoznacznie stając po stronie prawa, po stronie praw człowieka i
po stronie elementarnej ludzkiej przyzwoitości. (…) Zawsze była dla nas, zawsze była z nami. Dzięki niej, nie byliśmy sami”. – podały organizacje społeczne w uzasadnieniu.
Dr Hanna Machińska odebrała wieczorem w sobotę, 10 grudnia, pierwszą Nagrodę Obywatelską im. Henryka Wujca

Głównym punktem podczas wręczenia Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, podczas finału 22. edycji Festiwalu Filmowego WATCH DOCS., było wygłoszenie  laudacji. Organizacje społeczne podkreśliły w niej wielkie oddanie Pani dr Hanny Machińskiej walce oprawa człowieka i obywatela i wrażliwość na los każdej jednej pokrzywdzonej osoby. Na scenie pojawiły się i zabrały głos organizacje tworzące Kapitułę Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca: Helsińska Fundacja Praw Człowieka – organizator Festiwalu WATCH DOCS, Ogólnopolska Federacja Organizacja Pozarządowych – w ramach której działa inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Amnesty International Polska oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca – a także przedstawiciele Grupy Granica, Fundacji Polska Gościnność, Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Organizacje te podzieliły się historiami o pomocy płynącej od Hanny Machińskiej i jej osobistym zaangażowaniu we wspieranie ich działalności. 

Ze sceny został odczytany również list Ludwiki Wujec, żony Henryka Wujca, z gratulacjami dla 
Laureatki. 

„- Ma pani 1000 zalet. Ale jedna szczególnie przychodzi mi do głowy. W tych czasach próby zawsze była pani tam, gdzie trzeba było być, z tymi, z którymi trzeba było być i wtedy, kiedy trzeba było być, Żelazna logika, kultura osobista, uważność, elegancja i jednocześnie przedzieranie się przez las, aby nieść pomoc potrzebującym – to bardzo spójne” – mówił Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

„- Rzecznik Machińska wspierała nas na pograniczu polsko-białoruskim w walce o przestrzeganie praw człowieka przez nasze służby. W jej obecności prawo nagle zaczynało działać – zarówno w lesie, jak i w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców” – powiedziała Marta Górczyńska z Grupy Granica i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.„Była też wielkim wsparciem dla nas, aktywistek i aktywistów. Była dla nas o każdej porze dnia i nocy, nie liczyły się dla niej godzin pracy urzędu. Dlatego tak się cieszymy, że to ona otrzymała tę nagrodę”.

“Nie umiem sobie wyobrazić lepszej laureatki nagrody niż dr Hanna Machińska, która była dostępna dla aktywistów i aktywistek niemal całą dobę. Mogliśmy ją spotkać wszędzie tam, gdzie potrzebna była interwencja w obronie praw człowieka” – powiedziała Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.

“Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca to nagroda dla pomagających pomagającym, dla osób i instytucji, które wykazały się odwagą, empatią i wyjątkowym osobistym zaangażowaniem we
wsparcie obrońców praw człowieka w Polsce. W czasie pełnym wyzwań dla aktywistek i aktywistów oraz organizacji społecznych – dr Hanna Machińska zawsze była tam, gdzie powinna
być. Stała i stoi mocno na straży wartości, o które upominał się patron Nagrody Obywatelskiej i patron Funduszu Obywatelskiego – Henryk Wujec. Od długiego czasu organizacje nosiły się z myślą ustanowienia takiej nagrody a chęć podziękowania Pani dr Hannie Machińskiej już od dawna była bezpośrednią inspiracją do jej utworzenia. Dziękujemy Laureatce za jej ogromną wrażliwość na los drugiego człowieka oraz odwagę wspierania aktywistów, działaczy, organizacji pozarządowych – niezmiennie potrzebujemy jej mądrej obecności” – mówi Julia Brykczyńska, dyrektorka Funduszu Obywatelskiego.

„Traktuję tę nagrodę jako uhonorowanie naszego zbiorowego wysiłku, pracowników biura RPO, ale też aktywistów, którzy często ponoszą konsekwencje swoich działań. Chcemy żyć w kraju, gdzie fundamentem są demokracja, rządy prawa i przestrzeganie praw człowieka” – mówiła rzeczniczka Machińska, odbierając Nagrodę Obywatelską im. Henryka Wujca. „Traktuję więc tę nagrodę jako uhonorowanie naszego zbiorowego wysiłku, również ze względu na wielką postać Henryka Wujca. Znałam go, znam Ludwikę Wujcową, to środowisko, które w ogromny sposób przyczyniło się do polskiej obecności w Unii Europejskiej. Choć w Polsce różnie bywa z demokracją, rządami prawa i przestrzeganiem praw człowieka, to oni byli dla nas drogowskazem” .

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca jest nagrodą organizacji społecznych dla pomagających pomagającym – za wyjątkowe wsparcie dla osób działających na rzecz praw człowieka. Wyróżnienie
zostało przyznane przez organizacje pozarządowe 10 grudnia – w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, podczas finału 22. edycji Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Patronem nagrody jest
opozycjonista i działacz społeczny, Henryk Wujec a jej organizatorem Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Począwszy od tego roku, Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca będzie przyznawana cyklicznie, zawsze w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, 10 grudnia.

Dr Hanna Machińska jest prawniczką i działaczką społeczną. Od zawsze była zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Jest autorką wielu publikacji z zakresu ochrony praw człowieka, m.in. „Aksjologia w UE a Europejska Konwencja Praw Człowieka”, „Ochrona praw podstawowych w Unii Europejskiej”, „Idea Europy” (red.), „Polska i Rada Europy”, „Niepełnosprawni na rynku pracy”. W 1973 r. ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1973 r. pracowała na tym wydziale. Tytuł naukowy doktora uzyskała w 1978 r. W latach 1991-2002 pracowała w Centrum Europejskim UW, a w latach 2002-2010 pełniła funkcję dyrektora Biura Informacji Rady Europy, a od 2011 r. do 3 marca 2017 r. była dyrektorką Biura Rady Europy. Zostałaodznaczona m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Edukacji, Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, Sekretarza Generalnego Rady Europy oraz Prezydenta Austrii. W 2022 otrzymała tytuł doktora honoris causa Wydziału Prawa Uniwersytetu w Zurychu.

Dr Hanna Machińska laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca