"Zależy mi" na Polsce

FUNDACJA DLA POLSKI: KRS 0000039342
CEL SZCZEGÓŁOWY: FUNDUSZ OBYWATELSKI

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest niezależną inicjatywą, finansowaną przez obywateli dla obywateli. Wspierając Fundusz Obywatelski, wspierasz wiele organizacji społecznych, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł.

W ciągu 5 lat działalności przekazaliśmy 3 mln zł na wsparcie 235 inicjatyw obywatelskich. Bardzo różnorodnych, pokazujących, jak obywatele i obywatelki potrafią reagować na kryzysy: praworządności, praw mniejszości, uchodźczy, jak są zdolni samoorganizować się i brać sprawy w swoje ręce, gdy zawodzą instytucje. Co łączy wszystkie projekty? Wartości takie jak: wspólnotowość, obywatelskie zaangażowanie, rozmowa mimo różnic i obywatelski – otwarty na innych – patriotyzm. 

Dzięki niezależnym środkom możemy szybko i elastycznie reagować na potrzeby aktywistów i organizacji działających lokalnie, jak i w skali ogólnopolskiej. Udowadniamy, że obywatele i obywatelki mogą mieć wpływ na rzeczywistość. Gdy zawodzą instytucje, które powinny dbać o ochronę przyrody, Fundusz Obywatelski pomaga budować ruch społecznych, aby chronić lasy przed wycinką. Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego lokalni aktywiści patrzą władzy na ręce. Dociekają, jak są wydawane publiczne pieniądze, wygrywają sądowe batalie o dostęp do informacji publicznej z organami władzy wykonawczej i samorządowej. Przypominają, że to my, obywatelki i obywatele, wyznaczamy władzy granice. 

Akcja Tour de Konstytucja połączyła środowiska społeczne i prawnicze, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz z rozmowami o Konstytucji i wartościach europejskich. Już za kilka miesięcy ponownie wyruszy w trasę z hasłem „Głosuję na POLSKĘ”. Inicjatywa Wolne Sądy doskonale tłumaczy, dlaczego niezależność wymiaru sprawiedliwości jest ważna dla obywateli.

Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, pobudzania aktywności obywatelskiej w wielu dziedzinach: ochrony reguł wyborczych i wolnych mediów, przezwyciężania podziałów oraz społecznej kontroli władzy. Organizacje społeczne, aktywiści i aktywistki mierzą się dziś z ogromnymi wyzwaniami, potrzebują niezależnego finansowania.

Wspieraj działania obywatelskie! To od nas zależy w jakiej Polsce będziemy żyć. 

Kampanią “Zależy mi” chcemy zmierzyć się z dość powszechną apatią, rezygnacją i ucieczką w sprawy wyłącznie prywatne. Tyle niegodnych rzeczy dzieje się w życiu publicznym w Polsce, że już nas to “nie rusza”. Zapewne w odpowiedzi na nie, zdarza się, że coraz częściej myślimy: „nie zależy mi”… i przestajemy być gotowi na choćby minimalny wysiłek dotyczący spraw, na których powinno nam zależeć. Dlatego tak ważnym jest, aby pokazać, że są ludzie, obywatelki i obywatele, którym wciąż zależy – mówi Kuba Wygnański, współtwórca Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Fundusz Obywatelski na co dzień wspiera aktywistki i aktywistów i wartościowe projekty, które dowodzą, jak wielu osobom w tym kraju zależy na rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w którym to zaangażowani obywatele i obywatelki wyznaczają władzy granice i choćby kontrolują jej działania.

Adam_Bodnar (1000×1000 px)

dr hab. Adam Bodnar

Zależy mi na praworządnej Polsce chroniącej prawa człowieka i obywatela.

MACHINSKA_res

dr Hanna Machińska

Zależy mi, żeby uchodźcy mogli otrzymać pomoc, której potrzebują. Zależy mi, żeby każdy traktowany był z szacunkiem i czuł się bezpiecznie.

LETOWSKA_res

prof. Ewa Łętowska

Zależy mi na praworządnym państwie i na wyborach nie tylko zgodnych z prawem, ale i prawdziwie rzetelnych.

SOYKA_res

Stanisław Soyka

Zależy mi na tolerancji wobec innych.

Magda

Magda

Zależy mi na spacerach po lesie ... wśród drzew.

Łona

Adam "Łona" Zieliński

Zależy mi na tym, żebyśmy przestali pozwalać politykom na wszystko. Żebyśmy zrozumieli, że od nas, zwykłych ludzi, zależy znacznie więcej, niż na ogół myślimy.

1.

Wpisz w deklaracji podatkowej nasz nr KRS

Fundacja dla Polski KRS 0000039342 i wskaż cel szczegółowy: FUNDUSZ OBYWATELSKI

2.

Zaznacz zgodę na przekazanie nam swoich danych.

Będziemy wtedy mogli potwierdzić otrzymanie Twojego 1,5% i poinformować Cię, jak wykorzystaliśmy otrzymane środki.

Masz pytania?

Newsletter

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera.