Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca zostanie wręczona po raz pierwszy już w sobotę, 10 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka!

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda organizacji społecznych dla pomagających pomagającym - za wyjątkowe wsparcie dla osób działających na rzecz praw człowieka, Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca. Wyróżnienie będą przyznawać organizacje pozarządowe 10 grudnia – w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, podczas finału Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Patronem nagrody jest opozycjonista i działacz społeczny, Henryk Wujec a jej organizatorem Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

Nagroda-Obywatelska-im. Henryka Wujca

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca stanowi docenienie odwagi i wsparcia ze strony wyjątkowych urzędniczek i urzędników, prawniczek i prawników, dziennikarek i dziennikarzy, przedsiębiorczyń i przedsiębiorców oraz innych osób i instytucji z Polski i zagranicy, których nadzwyczajna pracowitość i osobisty wkład wsparły wysiłki społeczeństwa obywatelskiego w wyjątkowo trudnych sytuacjach. Organizatorem Nagrody jest Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, który działa w ramach Fundacji dla Polski.

 

„Henryk Wujec był zawsze tam, gdzie działa się krzywda. Był i niósł pomoc innym. Zawsze w biegu. «W czasach KOR-u stawał po stronie pobitych robotników, represjonowanych, potrzebujących. Był tam, gdzie powinien być i gotów był za to płacić. Pokazywał, że wolność jest zadaniem, że równość to obrona przypisanej każdemu z nas godności, że solidarność to nie znaczek» – tak mówił o Henryku Wujcu jego wieloletni współpracownik i współzałożyciel Funduszu Obywatelskiego, Kuba Wygnański. Jesteśmy wdzięczni, że nagroda imienia Henryka Wujca jest wspólną inicjatywą organizacji działających na rzecz praw człowieka w Polsce. W ten symboliczny sposób możemy podziękować tym, którzy nie boją się stanąć w obronie ważnych wartości i wykazując się odwagą cywilną, w szczególny sposób wspierają pomagających.” – mówi Julia Brykczyńska, dyrektorka Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

 

Nagroda zostanie przyznana przez Kapitułę, składającą się z przedstawicieli i przedstawicielek organizacji społecznych działających na rzecz praw człowieka i wspierania społeczeństwa obywatelskiego.

 

W pierwszej Kapitule znalazły się przedstawicielki i przedstawiciele:
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie,

Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w ramach której działa inicjatywa „Nasz Rzecznik”,

Stowarzyszenia Amnesty International,

• oraz Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

 

Nagroda przyznawana będzie każdego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) i wręczana podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, organizowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.


Patron nagrody

Henryk Wujec (1940-2020), fizyk, działacz opozycji demokratycznej, polityk i działacz społeczny. Współorganizator akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, członek Komitetu Samoobrony Społecznej !KOR”, współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, członek władz NSZZ „Solidarność”. W latach osiemdziesiątych więzień polityczny. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Poseł na Sejm w latach 1989-2001, wiceminister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, doradca ds. społecznych Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Przewodniczący Forum Polsko-Ukraińskiego, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Realizator Programu Rozwoju Produktów Regionalnych i Lokalnych w Fundacji dla Polski. Współzałożyciel i prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, tutor w Szkole Liderów. Człowiek niezwykłej wrażliwości, pracowitości i odwagi. Orędownik i praktyk dialogu. Był i pozostaje inspiracją i wzorem dla kilku pokoleń ludzi, zaangażowanych w sprawy publiczne w Polsce.

 

 

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca - zapowiedź