Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń w ramach Konkursu na Lokalne Działania Strażnicze!
Wiemy, że kontrola społeczna ma sens i przynosi efekty! Z wielką radością zapraszamy Was do składania wniosków w czwartym już KONKURSIE NA LOKALNE DZIAŁANIA STRAŻNICZE w Polsce!
To konkurs dla osób i organizacji, lokalnych WATCHDOGÓW, sprawdzających czy władza przestrzega prawa, dba o potrzeby obywatelek i obywateli, szanuje wspólne pieniądze i działa na rzecz interesu publicznego. To dzięki strażnikom i strażniczkom, którzy zadają pytania, dociekają prawdy, działają na rzecz jawności, wiemy więcej i możemy mieć wpływ na działanie instytucji i nasze otoczenie.
Jakie projekty chcemy wspierać w ramach konkursu?
  • systematyczne działania strażnicze w danej gminie/regionie;
  • konkretne akcje strażnicze mające na celu wprowadzenie lokalnie zmiany w wybranym obszarze życia publicznego;
  • działania sieciujące strażników/strażniczki z różnych gmin w Polsce;
  • działania mające na celu upowszechnienie efektów lub wdrożenie w życie wniosków z działalności strażniczej wnioskodawcy;
  • inwestycje w rozwój instytucjonalny, wzmacnianie zdolności wnioskodawcy do prowadzenia działań strażniczych*.

W konkursie możecie zgłaszać pomysły w jednej z dwóch ścieżek. Do składania wniosków w pierwszej ścieżce – wsparcie do 5000 zł – zapraszamy:

  • zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia (w tym zwykłe) i fundacje z doświadczeniem w działaniach strażniczych,
  • osoby indywidualne lub grupy nieformalne z doświadczeniem w działaniach strażniczych, ale niedziałające w ramach organizacji prowadzących działania strażnicze.

Do składania wniosków w drugiej ścieżce – wsparcie instytucjonalne do 40 000 zł –  wspieranej finansowo przez naszego partnera Sieć Obywatelską Watchdog Polska, zapraszamy:

  • zarejestrowane w Polsce stowarzyszenia i fundacje z co najmniej trzyletnim udokumentowanym doświadczeniem w realizowaniu działań na rzecz ochrony prawa do informacji;  działające zgodnie z prawem i rzetelnie rozliczające się z ewentualnymi darczyńcami; gotowe opublikować swój wniosek dotacyjny i sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej.

Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego 2023 r.

Konkurs Lokalne Działania Strażnicze_grafika