W 2024 roku Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego (obecnie Szkoła Liderstwa) – najstarsza w Polsce organizacja pozarządowa o zasięgu ogólnopolskim zajmująca się rozwojem odpowiedzialnego przywództwa opartego na wartościach – świętowała 30-lecie swojej działalności.
4 X 2024 w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbyła się gala Jubileuszu 30-lecia Szkoły Liderstwa im. Z. Pełczyńskiego. Gala miała na celu podsumowanie trzydziestu lat działalności fundacji oraz refleksję nad przyszłością Polski i bezpieczeństwem – wartością nadrzędną oraz jedyną racją stanu. Głównymi speakerkami były Swiatłana Cichanouska i Ołeksandra Matwijczuk, które w poruszających wystąpieniach przypomniały o wartości pokoju i demokracji. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, Minister Adam Bodnar, Minister Radosław Sikorski, Ambasador USA Mark Brzezinski i Ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Anna Clunes oraz parlamentarzyści, samorządowcy i działacze lokalni.
Od początku swojej działalności Szkoła Liderstwa stawia na dialog pomiędzy środowiskami i osobami o różnym światopoglądzie, zapleczu kulturowym czy profilach działalności. Buduje mosty pomiędzy przedstawicielami samorządu, polityki, organizacji pozarządowych i biznesu, które umożliwiają współpracę na rzecz dobra wspólnego. W skład sieci absolwentów wchodzi ponad 4000 osób, wśród których są czynni politycy, samorządowcy wszystkich szczebli, przedstawiciele NGO (lokalnych i ogólnopolskich), przedstawiciele biznesu, młodzież, polscy i zagraniczni obywatele. Szkoła Liderstwa od 30 lat kształci i wspiera liderów przygotowując ich do pełnienia ról przywódczych i brania odpowiedzialności za sprawy, którymi się zajmują. Realizuje to poprzez programy edukacyjno-rozwojowe skierowane do konkretnych grup (liderzy polityczni, liderzy społeczni, liderzy miast, liderzy młodzieżowi, liderzy Europy Wschodniej, pracownicy instytucji np. domy kultury), także budowanie sieci absolwentów i tworzenie dla niej oferty odpowiadającej na ich potrzeby. Pracuje metodą tutoringu i mentoringu. Wśród wieloletnich współpracowników i tutorów był m.in. Henryk Wujec, który aktywnie angażował się w tworzenie programów liderskich i brał udział także w przedsięwzięciach dla młodzieży czy liderów/ek politycznych. Jej początki sięgają 1994r., kiedy to z inicjatywy prof. Pełczyńskiego zorganizowano pierwszą „Szkołę dla młodych liderów społecznych i politycznych”.
Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 18 000 zł na organizację obchodów 30-lecia Szkoły Liderów.
Dowiedz się więcej https://www.szkola-liderow.pl/30-lecie/
fot. Beata Czarnecka