Nagroda im. Edwarda J. Wende i wyróżnienie dla inicjatywy społecznej
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
Działania własne Funduszu
2021
cała Polska

Nagrodę im. Edwarda J. Wende otrzymują osoby zaangażowane w działalność publiczną za szczególne dokonania na polu krzewienia i podnoszenia kultury prawnej oraz realizacji idei państwa prawa. Jej organizatorami są Fundusz im. Edwarda J. Wende oraz Fundacja dla Polski.

XV edycja Nagrody im. Edwarda J. Wende – 2023

19 października 2023 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Edwarda J. Wende. Laureatem XV edycji Nagrody został sędzia Paweł Juszczyszyn.

Droga pana sędziego wiodła z Morąga, gdzie się urodził i wychował, przez Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, aplikację sądową i asesurę w Biskupcu i Mrągowie, aż do Sądu Okręgowego w Olsztynie, gdzie zmierzył się z wyjątkowym na drodze sędziego testem wewnętrznej niezależności, siły własnych przekonań i wierności sumieniu sędziowskiemu – mówił w laudacji mec. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Władze przychodzą i odchodzą – dlatego warto być przyzwoitym. Pamiętam, jak wypowiadałem to zdanie chwilę po tym, jak zostałem odsunięty od orzekania, podczas manifestacji zorganizowanej pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości w grudniu 2019 roku. Ten tydzień, rozpoczęty wyborczą niedzielą, blisko 3 lata później, pokazał, jak bardzo zdanie to jest nadal aktualne. Nagroda, którą dziś otrzymałem, szczególnie mocno mnie wzrusza – ponieważ wydaje mi się, że mec. Wende kierował się podobnymi wartościami – powiedział sędzia Paweł Juszczyszyn.

Kapituła Nagrody Edwarda J. Wende wskazała na odwagę sędziego Pawła Juszczyszyna w obronie godności ludzkiej, praw i wolności, sprawiedliwości oraz odwagę w obliczu represji ze strony aparatu politycznego. – O tym, kim jest i czym kieruje się pan sędzia Paweł Juszczyszyn, najlepiej mówią słowa patrona Nagrody, mecenasa Edwarda Wende, który – zapytany, czy bał się brać udział w procesach politycznych – odpowiedział: To nie była kwestia odwagi, tylko uczciwości i przekonań – mówił w laudacji na cześć laureata mec. Mikołaj Pietrzak. – Mimo trwającego niemalże dwa i pół roku zawieszenia i wynagrodzenia obciętego o 40%, mimo postępowania dyscyplinarnego, innych większych i mniejszych szykan, pan sędzia nie cofnął się, ani o krok (…). Myślę że dzisiejsza nagroda potwierdza, że jest Pan bohaterem nie tylko środowiska sędziowskiego i olsztyńskiego, ale polskim, europejskim – dodał mec. Mikołaj Pietrzak.

Wyróżnienie trafiło do inicjatywy Tour de Konstytucja, która po raz trzeci w tym roku przemierzyła Polskę, organizując spotkania z obywatelkami i obywatelami wokół Konstytucji. W tym roku Tour de Konstytucja odbywał się pod hasłem „Głosuję na Polskę”, a na spotkaniach z Konstytucją przybliżano dodatkowo temat praw wyborczych i systemu wyborczego, mobilizując do udziału w wyborach.

– Jestem wdzięczny za wyróżnienie dla Tour de Konstytucja. Cieszy mnie jako społecznika to, że ludzie ostatniej niedzieli wyborczej uwierzyli w swoją sprawczość i siłę swojego głosu. Chcę myśleć, że także działania, prowadzone od 3 lat pod szyldem projektu Tour de Konstytucja – obok wielu innych – przełożyły się na tę wielką obywatelską mobilizację” – powiedział Robert Hojda, szef inicjatywy Tour de Konstytucja i prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

Partnerzy Nagrody: Naczelna Rada Adwokacka, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca

Partnerzy medialni: Rzeczpospolita, TOK FM, TVN 24

Zarówno Nagroda im. Edwarda J. Wende, jak i Wyróżnienie w tym roku miały wymiar finansowy. Wyróżnienie dla Inicjatywy w wysokości 10 000 zł ufundował Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z uroczystości wręczenia XV edycji Nagrody.

Więcej informacji: www.fdp.org.pl/nagrodawende

XIV edycja Nagrody im. Edwarda J. Wende – 2021

8 września 2021 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie została wręczona Nagroda im. Edwarda J. Wende. Laureatką XIV edycji Nagrody została prokurator Ewa Wrzosek. – Dzięki takim ludziom jak Pani Ewa Wrzosek, demokracja i prawo w Polsce jednak, mimo wszystko się bronią – mówił Jakub Wende, członek Kapituły Nagrody.

Honorowe wyróżnienie otrzymała inicjatywa „Nasz Rzecznik„, która połączyła ponad podziałami ponad 1200 organizacji społecznych w upowszechnianiu idei uspołecznienia procesu wyboru kandydatów na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Odebrała je Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – społeczna kandydatka na rzecznika praw obywatelskich.

Partnerzy XIV edycji Nagrody to Rzeczpospolita, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie i Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

Więcej informacji o Nagrodzie im. Edwarda Wende.

Zobacz transmisję całej uroczystości.