Działalność interwencyjna i edukacyjna w obszarze praw uczniów i studentów
Stowarzyszenie Kogutorium
Kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze
2023
cała Polska

Stowarzyszenie Kogutorium prowadzi działalność interwencyjną i edukacyjną w obszarze praw uczniów i studentów. W ramach tej działalności zajmuje się stanem przestrzegania prawa przez instytucje edukacyjne – w szczególności szkoły – w całej Polsce. Reaguje, gdy prawa są naruszane, a stowarzyszenie ma narzędzia prawne, aby pomóc.

Prawo w szkołach nie jest przestrzegane w zadowalającej skali – na co dzień liczba naruszeń jest ogromna, co wynika z nieznajomości prawa oraz przyzwyczajenia do pewnych zachowań na zasadzie “zawsze tak było”. Często przejawia się to nadużywaniem pozycji i autorytetu, dyskryminacją, niewłaściwym ocenianiem, nieprzestrzeganiem zasad dotyczących sprawdzania wiedzy. Instytucje edukacyjne powinny szczególnie odznaczać się wysokim wskaźnikiem zgodności działań z prawem, gdyż szkoła jest pierwszym i najważniejszym miejscem, w którym uczniowie doświadczają pewnej formy demokracji oraz nabywają wiedzę o niej.

Działalność Stowarzyszenia Kogutorium opiera się na wolontariacie. Dzięki wsparciu z Funduszu Obywatelskiego Kogotorium zamierza kontynuować i polepszyć swoją działalność interwencyjną, jak i zwiększyć efektywność działalności edukacyjnej poprzez promocję poradnika o prawach ucznia.

Polecamy nowy informator szkolno-prawny Stowarzyszenia Kogutorium, który powstał dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.
Czy statut szkoły jest ważniejszy od Konstytucji? Czemu średnia ważona ocen nie jest zgodna z prawem? Czy szkoła może zakazać farbowania włosów? Co może samorząd uczniowski? Na wszystkie te pytania znajdziecie w nim odpowiedzi.A może planujecie wziąć sprawy w swoje ręce i zostać kuratorem oświaty i chcecie wiedzieć, jakie czekają Was obowiązki? To też możecie sprawdzić w poradniku.
Informator na temat prawa w szkole Kogut czy kura, czyli poradnik, jak nie zwariować w kurniku zwanym szkołą znajdziecie na stronie internetowej Kogutorium.  Są tam również wzory pism oraz najczęściej zadawane pytania.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 5 000 zł.