Abonament na demokrację

Jesteśmy jedynym funduszem w Polsce, który przekazuje wsparcie lokalnym aktywistom i organizacjom społecznym na niezależne działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek.

Gdy instytucje zawodzą, obywatele i obywatelki biorą sprawy w swoje ręce. Niezależni aktywiści i aktywistki stają w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka. Patrzą władzy na ręce, przeciwdziałają mowie nienawiści, angażują się w edukację obywatelską i budują ruch społeczny przeciwko wycince lasów. 

Wystarczy aktywne zaangażowanie 3,5% z nas*, aby w pokojowy sposób dokonać zmian społecznych. Dlatego działaj już teraz! Włącz się do pomocy i uruchom ABONAMENT NA DEMOKRACJĘ, aby systematycznie wspierać lokalnych aktywistów i organizacje społeczne. Liczą się nawet drobne, ale regularne kwoty. 

Fundusz Obywatelski sprawdza się szczególnie wtedy, gdy obywatele i obywatelki podejmujący działania potrzebują wsparcia natychmiast. Dzięki zebranym darowiznom możemy szybko i elastycznie przekazać pieniądze na na inicjatywy obywatelskie, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł. Jest to możliwe tylko dzięki regularnym wpłatom naszych darczyńców.

Wspierając Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, wspierasz wiele organizacji społecznych.  Przez 5 lat działalności przekazaliśmy 2,3 mln zł dla ponad 180 inicjatyw obywatelskich. 

* E. Chenoweth, M. J. Stephan „Why Civil Resistance Works: The Strategic Logic of Nonviolent Conflict”, 2011

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca wsparł wiele inicjatyw na rzecz ochrony lasów:
🌳 Lasy i Obywatele  podpowiadają jak obywatelki i obywatele mogą chronić lasy, działają na rzecz poprawy mechanizmów i procesów partycypacji w decyzjach o gospodarce leśnej;
🌳 Ratujmy kleszczowskie wąwozy to walka lokalnej społeczności, żeby ocalić przed wycinką lasy kleszczowskie w gminie Zabierzów i utworzyć rezerwat przyrody Mała Puszcza Kleszczowska;

🌳 MODrzew – Monitoring Obywatelski Drzew śledzi nasadzenia i wycinki drzew w Bydgoszczy;
🌳 Akcja ratunkowa dla Krakowa to oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy walczą o zielone miasto do życia;
🌳 Koalicja ZaZieleń Poznań zrzesza organizacje i osoby działające na rzecz ochrony obszarów o wartości przyrodniczej w Poznaniu;

🌳 Fundacja EkoRozwoju i Przyjaciele Drzew przygotowali bazę organizacji, aktywistów i grup nieformalnych prowadzących lokalnie działania strażnicze i interwencyjne w celu ochrony drzew;

🌳 Inicjatywa Dzikie Karpaty monitoruje wycinki w Puszczy Karpackiej, organizuje leśne patrole, protesty pod nadleśnictwami i wydarzenia edukacyjne;

🌳Jakub Lenkiewicz próbuje przekonać leśników w Dukli i Rymanowie, żeby ograniczyli wycinkę drzew w lesie uzdrowiskowym w okolicach Iwonicza-Zdroju.

Czy wiesz, co łączy Wolne Sądy, Grupę Granica, społeczną kontrolę wycinek lasów i ponad 160 inicjatyw obywatelskich w Polsce? Wszystkie uzyskały wsparcie Funduszu Obywatelskiego. Wszystkie skupiają niezależnych aktywistów i aktywistki, którzy bronią demokracji, praworządności oraz praw człowieka.

dr hab. Adam Bodnar

Jak uruchomić obywatelski Abonament na demokrację?

Pamiętaj, że swoje darowizny z całego roku możesz odliczyć od podatku: jako osoba fizyczna do 6% od dochodu, jako osoba prawna do 10%.

prof. Ewa Łętowska

Chcę żyć w państwie, gdzie sądy są wolne od politycznego wpływu, a idea demokracji nie jest wypaczana. Dlatego wspieram Fundusz Obywatelski, który pomaga organizacjom w społecznej kontroli instytucji publicznych.

prof. Adam Strzembosz

Jestem głęboko poruszony podziałami w naszym kraju, brakiem dialogu społecznego oraz wzrostem przemocy słownej. Dlatego wraz z Funduszem Obywatelskim wspieram inicjatywy lokalne i rozmowę mimo różnic.

prof. Andrzej Zoll

Obowiązkiem każdego obywatela jest troska o dobro wspólne. Dlatego za pośrednictwem Funduszu Obywatelskiego pomagam ludziom i organizacjom działającym na rzecz porozumienia społecznego oraz edukacji obywatelskiej.

Robert Hojda, inicjator akcji Tour de Konstytucja

Wsparcie Funduszu Obywatelskiego dodaje skrzydeł do pracy i wiary w przyszłość.

Ludwika Wujec

To, jaka będzie Polska, zależy od każdego z nas. Zależy też od Twojej aktywności. Wspieraj Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca i pomóż realizować oddolne inicjatywy, których nasz kraj naprawdę potrzebuje.

Jacek Fedorowicz

Gdy zagrożona jest niezależność sądów i wolność mediów, kończą się żarty. Przekaż darowiznę na działania obywatelskie.

Newsletter

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera.    Masz pytania?