Wspieramy projekt „Otwarta szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit.”

Z radością informujemy, że Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca wspiera inicjatywę Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, które kilka miesięcy temu, w odpowiedzi na podstawę programową przedmiotu Historia i Teraźniejszość, rozpoczęło realizację swojego projektu edukacyjnego „Otwarta szkoła. Jak zrobić z HiT-u hit”!

W jego ramach powstanie platforma edukacyjna z materiałami dla nauczycieli, którzy chcą uczyć uczniów samodzielnego, krytycznego myślenia, rozróżniania faktów od opinii czy ocen, uwzględniania i rozumienia różnych perspektyw – a jednocześnie realizować podstawę programową przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Kształtowanie tych umiejętności w procesie nauczania jest kluczowe dla budowania społeczeństwa wolnego od uprzedzeń, opowiadającego się za przestrzeganiem praw człowieka oraz respektowaniem wolności i praw obywatelskich.

Począwszy od września na platformie zamieszczane będą materiały edukacyjne adresowane do nauczycieli nowego przedmiotu. Zostaną one ujęte w bloki tematyczne; jej użytkownicy będą mogli z łatwością odnaleźć w wyszukiwarce odpowiednie treści edukacyjne służące do realizacji haseł podstawy programowej.

Pomysłodawcami i autorami treści zamieszczonych na platformie są nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie z Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Bednarska w Warszawie: Rafał Derda i Damian Banasiak. Platforma pozwoli na partycypacyjne tworzenie treści edukacyjnych przez jej użytkowników. Autorzy projektu liczą, że lista autorów i współpracowników portalu będzie się stale powiększać.

Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.