Pamiętniki Uchodźcze
Uchodźcy są przedmiotem publicznej debaty, ale – choć tyle się o nich mówi – nie biorą w niej podmiotowego udziału. Odpowiedzią na ten brak były „Pamiętniki Uchodźcze”. Dziś magazyn Kontakt zaprasza uchodźczynie i uchodźców do zgłoszeń do drugiej edycji! Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców.
Drodzy Uchodźcy, Drogie Uchodźczynie,
zapraszamy Was do wzięcia udziału w naborze Waszych pamiętników. Choć media w Polsce poświęcają Wam wiele uwagi, rzadko oddają Wam głos. Mówi się o Was, ale rzadko pozwala Wam się mówić we własnym imieniu. Zapraszamy Was więc do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Abyśmy mogli Was wysłuchać i lepiej Was zrozumieć.
Poprzez pamiętniki – zebranie indywidualnych, osobistych opisów Waszych doświadczeń – chcemy dać Wam faktyczną możliwość opowiedzenia swoich losów, postawić Was w centrum: jako aktywnych współtwórców i współtwórczynie społeczeństwa.
Kto może wziąć udział?
- Każdy, kto określa siebie jako uchodźcę lub uchodźczynię i mieszka na terenie Polski. Jeśli ktoś nie jest pewien/pewna, to definicja pojawiająca się w Konwencji Genewskiej wydaje się odpowiednia: „Uchodźca to osoba, która w rezultacie wydarzeń, które nastąpiły, oraz w wyniku uzasadnionej obawy przed prześladowaniem przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem”.
Jakie są wymogi prac?
- Przede wszystkim zależy nam na poznaniu Waszego doświadczenia uchodźczego. Zależy nam również, żeby pamiętniki mogły mieć różnorodną formę. Zachęcamy do dzielenia się tym, czym chcecie, zarówno jednozdaniowymi wypowiedziami, jak i długimi formami opisującymi całe życie, do udostępniania zdjęć czy rysunków i grafik. Zależy nam na prywatnych, szczerych wypowiedziach, gdzie, jeśli chcecie, nie musicie kryć się ze swoimi emocjami i uczuciami.
- Forma prac jest szeroka – przyjmujemy formy treściowe (pamiętniki, dzienniki, reportaże, wiersze oraz wszelkie inne treści pisemne), a także formy treściowowizualne (tj. do wpisów treściowych przyjmujemy zdjęcia, ilustracje, rysunki i inne formy graficzne).
- Jeśli chcesz, by w wypadku wybrania przez komisję praca została opublikowana anonimowo – prosimy o informację w sekcji formularza przeznaczonej na pytania.
- Prosimy, aby prace pisemne nie miały więcej niż 40 000 znaków ze spacjami.
- Nie przyjmujemy więcej niż 9 plików wizualnych.
- Maksymalny rozmiar całej pracy konkursowej nie powinien przekraczać 30 MB.
W jakich językach przyjmujemy zgłoszenia?
- polski
- angielski
- ukraiński
- rosyjski
- białoruski
- arabski
- gruziński
- wietnamski
- paszto
- kurdyjski
- perski
- czeczeński
- hindi
- francuski
- hiszpański
- Wyżej wymienione Narodowe Języki Migowe bądź International Sign Language (w wypadku prac w językach migowych – prosimy o wcześniejszy kontakt: pamietniki@kik.waw.pl)
Ile prac można złożyć?
Każdy uczestnik i uczestniczka naboru może zgłosić maksymalnie jedną pracę.
Autor każdej pracy wybranej do publikacji w książce otrzyma 500 złotych. Prace wyróżnione dodatkowo otrzymają dodatkowe minimum 500 złotych.
Jak zgłosić pracę?
- Wejść w formularz: https://forms.gle/XdH7XnBBjAJEERrX9
- Wypełnić wszystkie pola
- I gotowe
Harmonogram:
- Prace można składać do 15 sierpnia 2024 roku do godz. 23:59
- Prace Komisji wybierającej prace do publikacji będą trwać od 16 sierpnia do maksymalnie 30 września 2024 roku
- Oficjalna publikacja książki prezentującej wyróżnione prace odbędzie się 1 grudnia 2024 roku.
Więcej informacji https://magazynkontakt.pl/pamietniki/