Organizacje walczące o prawa człowieka w Polsce rozpoczęły nabór zgłoszeń do Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca

Znasz kogoś, kto w wyjątkowy sposób wspiera osoby działające na rzecz praw człowieka? Zgłoś tę osobę do Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca

Organizacje walczące o prawa człowieka w Polsce rozpoczęły nabór zgłoszeń do Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca jest przyznawaną w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka nagrodą organizacji społecznych dla pomagających pomagającym – za wyjątkowe wsparcie osób i organizacji działających na rzecz praw człowieka. Laureatką pierwszej edycji Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca została w grudniu 2022 roku dr Hanna Machińska. Nabór zgłoszeń do kolejnej edycji potrwa do 10. października 2023 r. Zgłoszenia można składać online pod adresem: funduszobywatelski.pl/nagrodaobywatelska

Od momentu, kiedy rozpoczął się kryzys na granicy polsko-białoruskiej, wiele osób w drodze straciło zdrowie lub życie. Ten dramat trwa. To sytuacja trudna wielopoziomowo i dla wielu aktorów tych zdarzeń – nie tylko dla migrantek i migrantów, choć w oczywisty sposób dla nich zwłaszcza –  także dla mieszkańców pogranicza. Ostatnio znów mówi się o tym więcej dzięki filmowi Agnieszki Holland. – mówi dr Hanna Machińska, laureatka Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca. – Poza osobami z doświadczeniem uchodźstwa czy migracji, także prawa innych grup społecznych są w Polsce zagrożone lub łamane: kobiet, osób LGBT+, osób z niepełnosprawnościami, łamana jest praworządność – o czym mówią organizacje przyznające Nagrodę Obywatelską im. Henryka Wujca. Jednak są ludzie, którzy pomagają – którzy wierzą, że ich obowiązkiem jest stanie na straży praw podstawowych, które powinny być zapewnione i chronione, niezależnie od tego, przez kogo sprawowana jest władza – podkreśla dr Hanna Machińska.

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca przyznawana jest tym, którzy w wyjątkowy sposób wspierają osoby działające na rzecz praw człowieka. To nagroda dla pomagających pomagającym, dla osób i instytucji, które wykazały się odwagą, empatią i wyjątkowym osobistym zaangażowaniem we wsparcie aktywistów i aktywistek broniących praw człowieka w Polsce, stojących na straży wartości, o które upominał się patron Nagrody Obywatelskiej – Henryk Wujec, pozostający inspiracją i wzorem dla osób zaangażowanych w sprawy publiczne w Polsce.

Nagrodę przyznają wspólnie organizacje praw człowieka i działające na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Kapitułę Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca tworzą przedstawicielki i przedstawiciele: Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca – organizatora Nagrody, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – organizatora Festiwalu WATCH DOCS, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w ramach której działa inicjatywa „Nasz Rzecznik” oraz Amnesty International Polska.

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca jest przyznawana cyklicznie w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka. Laureatkę bądź laureata kolejnej, drugiej edycji Nagrody, poznamy 9 grudnia 2023 roku podczas uroczystej gali na zakończenie 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Kandydatkę lub kandydata do nagrody można zgłosić do 10 października br. FORMULARZ ZGŁOSZENIA kandydata/kandydatki do Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca dla tych, którzy w wyjątkowy sposób wspierają osoby działające na rzecz praw człowieka jest dostępny online – kliknij, aby przesłać zgłoszenie.

Kontakt:

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca

e-mail: nagrodaobywatelska@funduszobywatelski.pl

tel. 881 601 700