Konkurs Funduszu Obywatelskiego na działania strażnicze

ZGŁOŚ POMYSŁ NA DZIAŁANIA STRAŻNICZE w konkursie Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca!

Już po raz trzeci zapraszamy Was do zgłoszenia inicjatywy w konkursie wspierającym działania strażnicze. Jest on skierowany do lokalnych aktywistów i aktywistek, grup nieformalnych oraz organizacji społecznych. W tym roku mamy też niespodziankę  – nową ścieżkę finansowaną z Funduszu Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

W dotychczasowych edycjach konkursu, dzięki naszemu wsparciu lokalni strażnicy i strażniczki:

  • walczyli o jawność i transparentność lokalnych instytucji, składali wnioski o dostęp do informacji publicznej i skargi do sądu w sprawie bezczynności procedowania wniosków,
  • brali udział w sesjach Rady Gminy i Rady Miasta, pokazywali kulisy zarządzania miastem, pytali o wynagrodzenia i nagrody dla urzędników, tropili gminne afery, publikowali filmy i gazetki dla mieszkańców,
  • prowadzili obywatelskie patrole w Puszczy Karpackiej, sprawdzili ile drzew wycięto w ostatnich latach w Bydgoszczy, Mielcu i Stalowej Woli i czy odbyło się to zgodnie z prawem.

[Ścieżka 1] Poszukujemy osób lub organizacji, które prowadzą systematyczne działania strażnicze w danej gminie/regionie. Mogą one otrzymać wsparcie w wysokości 4900 zł.

[Ścieżka 2] Do składania wniosków zapraszamy stowarzyszenia i fundacje z co najmniej trzyletnim doświadczeniem w realizowaniu działań na rzecz ochrony prawa do informacji;  gotowe opublikować swój wniosek dotacyjny i sprawozdanie merytoryczne i finansowe na swojej stronie internetowej.  Mogą one ubiegać się o wsparcie w wysokości do 40 000 zł.

Na Wasze pomysły czekamy do 15 marca 2022 r. do godz. 14:00.

Więcej o konkursie dowiecie się tutaj.