Jak monitorować nadużycia zasobów publicznych w kampanii wyborczej
Jak monitorować nadużycia zasobów publicznych w kampanii wyborczej? – przeczytacie w nowej publikacji Fundacja Odpowiedzialna Polityka. Cieszymy się, że już jest i że z tej metodologii – opracowanej po raz pierwszy w Polsce – mogą korzystać aktywistki i aktywiści monitorujący nadużycia zasobów publicznych w wyborach samorządowych.
Znajdziecie w niej szczegółowy opis, jak i dlaczego należy prowadzić misję obserwacyjną w zakresie wykorzystywania zasobów publicznych. W oparciu o doświadczenia z wyborów parlamentarnych z 2023 r., podczas których Fundacja Odpowiedzialna Polityka prowadziła taką misję, przygotowano metodologię do dalszego wykorzystywania!
W publikacji są również praktyczne załączniki, w tym formularz obserwacji gazetki samorządowej. Jeśli jesteście zainteresowani tym zjawiskiem i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób możecie je obserwować – zachęcamy do lektury!
Publikacja „Jak monitorować nadużycia zasobów publicznych w wyborach” została przygotowana w ramach inicjatywy wspartej przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca oraz Sieć Obywatelska – Watchdog Polska; a także w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas pierwszego w Polsce monitoringu nadużywania zasobów publicznych w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, wspartego przez National Endowment for Democracy.