Fundusz Obywatelski wspiera inicjatywę Audionomia Award 2022

Nagrody Audionomia Award przyznane!

Moc dźwięku i moc wzruszeń! W dniach 9-11.10.22 odbyła się konferencja i Gala Konkursu Audionomia Award 2022 w Gdańsku. Gratulujemy Fundacji Audionomia organizacji wydarzenia, wszystkim nominowanym do Nagrody Audionomia Twórcom reportażu dźwiękowego – i wszystkim Nagrodzonym. Dziękujemy jako Fundusz Obywatelski za możliwość bycia częścią tego dźwiękoczułego wydarzenia, które wypełniło nas i uczestników dźwiękiem i czułością.

Gala Audionomia Award odbyła się 10.09.22 w Centrum Św. Jana w Gdańsku. Słuchanie reportaży w prawie zupełnej ciemności, która tworzy najdoskonalszą scenerię dla dźwięku, było przejmującym i poruszającym doświadczeniem. Podczas gali została wręczona nagrodę główna dla najlepszego reportażu dźwiękowego w Polsce. Nagrodę Audionomia Award 2022 odebrał Piotr Pawlak za audycję „LAS”. Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca miał swój udział w jej przyznaniu.

„Gratuluję Szanownemu Laureatowi i dziękuję za ten przejmujący reportaż, który daje głos ludziom w drodze; dziękuję, że znalazł Pan sposób, żeby opowiedzieć o tym temacie, pomimo tego, że przecież dziennikarze nie mieli dostępu do strefy. Jest on tym bardziej cenny i aktualny, że – jak wiemy – w tym lesie nadal są ludzie i ich dramat się nie skończył. Państwo jako reportażyści mają ogromną moc przybliżania prawdy o świecie i dziękuję, że dajecie głos bohaterom, żeby mogli mówić sami o sobie – bo kiedy są nam, odbiorcom, dzięki temu bliżsi, trudniej wtedy być obojętnym. Dzięki reportażowi <<LAS>> Pana Piotra Pawlaka trudno być obojętnym, bo ściska za gardło” – powiedziała Julia Brykczyńska, wręczając główną nagrodę podczas gali Audionomia Award.

Laudację o zwycięskim reportażu wygłosiła Przewodnicząca Jury Konkursu Audionomia Award, Pani Małgorzata Żerwe.

Zobacz relację z wręczenia nagrody głównej Audionomia Award 2022.

 „Ważne jest to – i smutne, niestety, w całej tej wzruszającej chwili – że to nie jest praca o czymś, co się wydarzyło rok temu. To jest praca, która jest aktualna. Ona dzieje się każdego dnia. Tam są ludzie. Oni po prostu tam umierają… To jest super fajne, że nie odwracacie uszu, oczu” – mówił o swojej fenomenalnej audycji „LAS” jej Autor, Piotr Pawlak, odbierając Nagrodę Audionomia Award 2022. Zobacz relację.

Nagrodę Audionomia Sound Design otrzymali ex aequo: Agnieszka Szwajgier za audycję „Chellenger” oraz Mariusz Kamiński za audycję „To ostatnie takie trio”. Pozaregulaminową Nagrodę Specjalną im. Krzysztofa Wyrzykowskiego otrzymała Joanna Sikora za reportaż „To nie musi być smutna historia”.

Wszystkich nominowanych i nagrodzonych reportaży można wysłuchać na tej stronie.

Audionomia Award to konkurs na najlepszy reportaż dźwiękowy w Polsce. Celem Konkursu “Audionomia Award” jest nagrodzenie twórczych poszukiwań autorów wrażliwych na problemy współczesności, którzy posługują się dźwiękiem jako tworzywem opowieści.