Wspieraj działania obywatelskie
Jesteśmy jedynym funduszem w Polsce, który przekazuje wsparcie lokalnym aktywistom i organizacjom społecznym na niezależne działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek.
Zależy nam, żeby Polska była krajem, w którym wspólnotę tworzą świadomi, wolni, korzystający ze swoich praw obywatele i obywatelki.
Dane do przelewu:
Fundacja dla Polski 87 1140 1010 0000 5294 4600 1021
Jak możesz pomóc?
Wspieraj regularnie
Ustaw zlecenie stałe ze swojego rachunku bankowego na rachunek Fundacji dla Polski, ul. Szpitalna 5/3, 00-031 Warszawa, mBank 87 1140 1010 0000 5294 4600 1021 lub ustaw comiesięczną darowiznę online korzystając z formularza poniżej (wybierz WPŁATY CYKLICZNE).
Wpłaty możesz zawiesić lub z nich zrezygnować w dowolnym momencie.
Przekaż darowiznę
Przekaż darowiznę przelewem na rachunek Fundacji dla Polski, ul. Szpitalna 5/3, 00-031 Warszawa, mBank 87 1140 1010 0000 5294 4600 1021 lub online korzystając z formularza poniżej.
Pamiętaj, że możesz skorzystać z odliczenia podatkowego. Osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny w kwocie do 6% uzyskanego dochodu. Osoba prawna może odliczyć darowiznę w swoim CIT (do 10% swojego dochodu).
BRONIMY PRAW OBYWATELSKICH,
PATRZYMY WŁADZY NA RĘCE
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest niezależną inicjatywą, finansowaną przez obywateli dla obywateli. Wspierając Fundusz Obywatelski, wspierasz wiele organizacji społecznych, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł.
Przez 5 lat działalności przekazaliśmy 2,7 mln zł dla 220 inicjatyw obywatelskich. Bardzo różnorodnych, pokazujących, jak obywatele i obywatelki potrafią reagować na kryzysy: praworządności, praw mniejszości, uchodźczy, jak są zdolni samoorganizować się i brać sprawy w swoje ręce. Co łączy wszystkie projekty? Wartości takie jak: wspólnotowość, obywatelskie zaangażowanie, rozmowa mimo różnic i obywatelski – otwarty na innych – patriotyzm.
Niezależni aktywiści i aktywistki stają w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka. Patrzą władzy na ręce, przeciwdziałają mowie nienawiści, angażują się w edukację obywatelską i budują ruch społeczny przeciwko wycince lasów. Gdy instytucje zawodzą, obywatele i obywatelki biorą sprawy w swoje ręce.
Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego lokalni aktywiści sprawdzają, ile drzew wycięto i ile było nasadzeń, ile nieruchomości nabyły od powiatów i jaką bonifikatę otrzymały kościoły i inne związki wyznaniowe oraz jakie są wysokości nagród dla urzędników. Dociekają, jak są wydawane publiczne pieniądze (z funduszu sołeckiego na zakup kruszywa na gminnych drogach, czy na powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego). Wygrywają sądowe batalie o dostęp do informacji publicznej z organami władzy wykonawczej i samorządowej. Przypominają, że to my, obywatele, wyznaczamy władzy granice. Dzięki inicjatywom Lasy i Obywatele i Sieć Strażników Drzew rośnie ruch społeczny przeciwko wycince lasów.
Wśród wspieranych przez Fundusz inicjatyw są kampanie społeczne “My, rodzice dzieci trans” i “Kościół wolny od polityki”.
W trosce o integralność i rzetelność wyborów parlamentarnych wspieramy społeczną obserwację wyborów oraz monitoring nadużyć zasobów administracyjnych w kontekście wyborów w Polsce (prowadzi je Fundacja Odpowiedzialna Polityka), monitoring treści nienawistnych w telewizji publicznej prowadzony przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita oraz monitoring “Wiadomości” TVP, który prowadzi Towarzystwo Dziennikarskie. Dzięki naszemu wsparciu aktywistki i aktywiści z BoMiasto przygotowali grę profrekwencyjną Głosobranie, a Fundacja Off School kampanię Robię to pierwszy raz skierowaną do młodych osób, które po raz pierwszy oddadzą swój głos w wyborach. Wspieramy także organizacje działające na rzecz praw człowieka w przygotowaniu materiałów do kampanii referendalnej. Efekty ich pracy – spoty zachęcające do obywatelskiego protestu – zobaczymy i usłyszymy już niedługo.
Akcja Tour de Konstytucja połączyła środowiska społeczne i prawnicze, przemierzając Polskę wzdłuż i wszerz z rozmowami o Konstytucji i wartościach europejskich. W tym roku wyruszyła w trasę z hasłem „Głosuję na POLSKĘ”. Inicjatywa Wolne Sądy doskonale tłumaczy, dlaczego niezależność wymiaru sprawiedliwości jest ważna dla obywateli.
Działamy w obronie wolnych mediów. Wsparliśmy przygotowanie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka “Od prasy regionalnej do Orlen Press. Sytuacja w mediach należących do Polska Press” i debatę “Naciski na niezależne media – gdzie jesteśmy i co dalej”, finansujemy minigranty dla dziennikarzy lokalnych na materiały interwencyjno-śledzcze i konkurs na niezależny reportaż dźwiękowy Audionomia Award. Wspieramy zatrudnienie dziennikarzy pozbawionych możliwości pracy w dotychczasowych miejscach zatrudnienia, którzy mogą realizować swoją działalność w obywatelskim niezależnym portalu jawnylublin.pl.
Organizacje społeczne, aktywiści i aktywistki mierzą się dziś z ogromnymi wyzwaniami, potrzebują niezależnego finansowania. Włącz się do pomocy, aby systematycznie wspierać lokalnych aktywistów i organizacje społeczne. Liczą się nawet drobne, ale regularne kwoty.
Wspieraj działania obywatelskie! To od nas zależy, w jakiej Polsce będziemy żyć.
Zależy nam na Polsce

prof. Adam Strzembosz
Zależy mi, aby mocne instytucje demokratycznego państwa chroniły obywateli przed nadużyciami rządzących.

dr Hanna Machińska
Zależy mi, żeby władza nie stawiała murów między nami, ani na żadnej granicy.

Stanisław Soyka
Zależy mi na tolerancji.

Adam "Łona" Zieliński
Zależy mi, żebyśmy przestali pozwalać politykom na wszystko. Żebyśmy zrozumieli, że od nas zależy znacznie więcej, niż na ogół myślimy.

Ludwika Wujec
Zależy mi na społecznej solidarności. Chcę żyć w państwie, w którym władza i obywatele pamiętają o potrzebach najsłabszych.

Monika
Zależy mi na godności.

prof. Ewa Łętowska
Zależy mi na praworządnym państwie i na wyborach nie tylko zgodnych z prawem, ale i prawdziwie rzetelnych.

Kuba Wygnański
Zależy mi, żebyśmy potrafili ze sobą rozmawiać, pomimo różnic.

Tomasz Czudowski
Zależy mi, żeby władza uczciwie traktowała przedsiębiorców.