Zależy nam na demokratycznej i praworządnej Polsce

Jesteśmy jedynym funduszem w Polsce, który przekazuje wsparcie lokalnym aktywistom i organizacjom społecznym na niezależne działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek.

Dane do przelewu:
Fundacja dla Polski 87 1140 1010 0000 5294 4600 1021

 

Jak możesz pomóc?

Pamiętaj, że możesz skorzystać z odliczenia podatkowego. Osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny w kwocie do 6% uzyskanego dochodu. Osoba prawna może odliczyć darowiznę w swoim CIT (do 10% swojego dochodu).

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest niezależną inicjatywą, finansowaną przez obywateli dla obywateli. Wspierając Fundusz Obywatelski, wspierasz wiele organizacji społecznych, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł.

Przez 6 lat działalności przekazaliśmy ponad 3 mln zł dla 250 inicjatyw obywatelskich. Bardzo różnorodnych, pokazujących, jak obywatele i obywatelki potrafią reagować na kryzysy: praworządności, praw mniejszości, uchodźczy, jak są zdolni samoorganizować się i brać sprawy w swoje ręce. Co łączy wszystkie projekty? Wartości takie jak: wspólnotowość, obywatelskie zaangażowanie, rozmowa mimo różnic i obywatelski – otwarty na innych – patriotyzm.

Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego niezależni aktywiści i aktywistki stają w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka. Patrzą władzy na ręce, przeciwdziałają mowie nienawiści, angażują się w edukację obywatelską i budują ruch społeczny przeciwko wycince lasów. Lokalni aktywiści sprawdzają, ile drzew wycięto i ile było nasadzeń, ile nieruchomości nabyły od powiatów i jaką bonifikatę otrzymały kościoły i inne związki wyznaniowe oraz jakie są wysokości nagród dla urzędników. Dociekają, jak są wydawane publiczne pieniądze, wygrywają sądowe batalie o dostęp do informacji publicznej z organami władzy wykonawczej i samorządowej. Przypominają, że to my, obywatele, wyznaczamy władzy granice. 

Organizacje społeczne, aktywiści i aktywistki potrzebują niezależnego finansowania.  Liczą się nawet drobne, ale regularne kwoty. 

Wspieraj działania obywatelskie! To od nas zależy, w jakiej Polsce będziemy żyć. 

Zobacz jakie inicjatywy wspieramy

A_Strzembosz

prof. Adam Strzembosz

Zależy mi, aby mocne instytucje demokratycznego państwa chroniły obywateli przed nadużyciami rządzących.

Machinska1_1000x1000

dr Hanna Machińska

Zależy mi, żeby władza nie stawiała murów między nami, ani na żadnej granicy.

S. Soyka_Zależy mi_FunduszObywatelski

Stanisław Soyka

Zależy mi na tolerancji.

Łona

Adam "Łona" Zieliński

Zależy mi, żebyśmy przestali pozwalać politykom na wszystko. Żebyśmy zrozumieli, że od nas zależy znacznie więcej, niż na ogół myślimy.

Ludwika_Wujec

Ludwika Wujec

Zależy mi na społecznej solidarności. Chcę żyć w państwie, w którym władza i obywatele pamiętają o potrzebach najsłabszych.

zależy_mi_na_godności

Monika

Zależy mi na godności.

prof. Ewa Łętowska

Zależy mi na praworządnym państwie i na wyborach nie tylko zgodnych z prawem, ale i prawdziwie rzetelnych.

Kuba_Wygnanski

Kuba Wygnański

Zależy mi, żebyśmy potrafili ze sobą rozmawiać, pomimo różnic.

Tomek

Tomasz Czudowski

Zależy mi, żeby władza uczciwie traktowała przedsiębiorców.

Newsletter

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera.    Masz pytania?