Zależy nam na demokratycznej i praworządnej Polsce

Jesteśmy jedynym funduszem w Polsce, który przekazuje wsparcie lokalnym aktywistom i organizacjom społecznym na niezależne działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek.

Dane do przelewu:
Fundacja dla Polski 87 1140 1010 0000 5294 4600 1021

 

Jak możesz pomóc?

Pamiętaj, że możesz skorzystać z odliczenia podatkowego. Osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy opodatkowania darowizny w kwocie do 6% uzyskanego dochodu. Osoba prawna może odliczyć darowiznę w swoim CIT (do 10% swojego dochodu).

Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca jest niezależną inicjatywą, finansowaną przez obywateli dla obywateli. Wspierając Fundusz Obywatelski, wspierasz wiele organizacji społecznych, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł.

Przez 6 lat działalności przekazaliśmy ponad 3 mln zł dla 250 inicjatyw obywatelskich. Bardzo różnorodnych, pokazujących, jak obywatele i obywatelki potrafią reagować na kryzysy: praworządności, praw mniejszości, uchodźczy, jak są zdolni samoorganizować się i brać sprawy w swoje ręce. Co łączy wszystkie projekty? Wartości takie jak: wspólnotowość, obywatelskie zaangażowanie, rozmowa mimo różnic i obywatelski – otwarty na innych – patriotyzm.

W trosce o integralność i rzetelność wyborów parlamentarnych wsparliśmy społeczną obserwację wyborów oraz monitoring nadużyć zasobów administracyjnych w kontekście wyborów w Polsce (prowadziła je Fundacja Odpowiedzialna Polityka), monitoring treści nienawistnych w telewizji publicznej prowadzony przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita oraz monitoring “Wiadomości” TVP przez Towarzystwo Dziennikarskie. 

DZIAŁANIA EDUKACYJNE I PROFREKWENCYJNE: Akcja Tour de Konstytucja  przemierzyła Polskę wzdłuż i wszerz z rozmowami o Konstytucji i wartościach europejskich i hasłem „Głosuję na POLSKĘ”.  Dzięki naszemu wsparciu aktywistki i aktywiści z BoMiasto przygotowali grę profrekwencyjną Głosobranie, a Fundacja Off School kampanię Robię to pierwszy raz, skierowaną do młodych osób, które po raz pierwszy oddały swój głos w wyborach. Fundacja Impuls dla Młodych w kampanii społecznej mosty_pokoleniowe pytała w “Dla kogo idziesz na wybory?”, zamiast “Na kogo oddasz głos?”.  Wsparliśmy MamPrawoWiedziec.pl (poradniki i pomocniki wyborcze) oraz kampanię organizacji działających na rzecz praw człowieka “Nie daj sobie wcisnąć referendum”. 

Wśród wspieranych przez Fundusz inicjatyw były też kampanie społeczne “My, rodzice dzieci trans” i “Kościół wolny od polityki”.

Działamy w obronie wolnych mediów. Wsparliśmy przygotowanie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka “Od prasy regionalnej do Orlen Press. Sytuacja w mediach należących do Polska Press” i debatę “Naciski na niezależne media – gdzie jesteśmy i co dalej”, finansujemy minigranty dla dziennikarzy lokalnych na materiały interwencyjno-śledzcze i konkurs na niezależny reportaż dźwiękowy Audionomia Award. Wspieramy zatrudnienie dziennikarzy  pozbawionych możliwości pracy w dotychczasowych miejscach zatrudnienia, którzy mogą realizować swoją działalność w obywatelskim niezależnym  portalu jawnylublin.pl.

Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego niezależni aktywiści i aktywistki stają w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka. Patrzą władzy na ręce, przeciwdziałają mowie nienawiści, angażują się w edukację obywatelską i budują ruch społeczny przeciwko wycince lasów. Lokalni aktywiści sprawdzają, ile drzew wycięto i ile było nasadzeń, ile nieruchomości nabyły od powiatów i jaką bonifikatę otrzymały kościoły i inne związki wyznaniowe oraz jakie są wysokości nagród dla urzędników. Dociekają, jak są wydawane publiczne pieniądze, wygrywają sądowe batalie o dostęp do informacji publicznej z organami władzy wykonawczej i samorządowej. Przypominają, że to my, obywatele, wyznaczamy władzy granice. 

Organizacje społeczne, aktywiści i aktywistki mierzą się dziś z ogromnymi wyzwaniami, potrzebują niezależnego finansowania.  Liczą się nawet drobne, ale regularne kwoty. 

Wspieraj działania obywatelskie! To od nas zależy, w jakiej Polsce będziemy żyć. 

Zobacz jakie inicjatywy wspieramy

A_Strzembosz

prof. Adam Strzembosz

Zależy mi, aby mocne instytucje demokratycznego państwa chroniły obywateli przed nadużyciami rządzących.

Machinska1_1000x1000

dr Hanna Machińska

Zależy mi, żeby władza nie stawiała murów między nami, ani na żadnej granicy.

S. Soyka_Zależy mi_FunduszObywatelski

Stanisław Soyka

Zależy mi na tolerancji.

Łona

Adam "Łona" Zieliński

Zależy mi, żebyśmy przestali pozwalać politykom na wszystko. Żebyśmy zrozumieli, że od nas zależy znacznie więcej, niż na ogół myślimy.

Ludwika_Wujec

Ludwika Wujec

Zależy mi na społecznej solidarności. Chcę żyć w państwie, w którym władza i obywatele pamiętają o potrzebach najsłabszych.

zależy_mi_na_godności

Monika

Zależy mi na godności.

prof. Ewa Łętowska

Zależy mi na praworządnym państwie i na wyborach nie tylko zgodnych z prawem, ale i prawdziwie rzetelnych.

Kuba_Wygnanski

Kuba Wygnański

Zależy mi, żebyśmy potrafili ze sobą rozmawiać, pomimo różnic.

Tomek

Tomasz Czudowski

Zależy mi, żeby władza uczciwie traktowała przedsiębiorców.

Newsletter

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera.    Masz pytania?