Wyborczy monitoring „Wiadomości” TVP
Towarzystwo Dziennikarskie
Media obywatelskie i niezależność mediów
2023
cała Polska

Towarzystwo Dziennikarskie – dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego –  monitorowało przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku główne wydanie „Wiadomości” TVP. To już szósty taki przedwyborczy audyt.

To już szósty gdy się za to bierzemy, ale ten monitoring różni się od poprzednich. Nie zliczamy bowiem tego, ile czasu w materiałach „Wiadomości” zajmują wypowiedzi poszczególnych polityków; to nie ma sensu, ponieważ główny dziennik informacyjny TVP nie podaje już wiadomości, a jest telewizyjną transmisją przekazu PiS do mas. Liczymy więc, ile materiałów dotyczy wyborów i referendum, ile razy pojawił się w nich Donald Tusk i inni kandydaci w wyborach, a także opisujemy jakie chwyty propagandowe stosują autorzy „Wiadomości” – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Andrzej Krajewski z Towarzystwa Dziennikarskiego, odpowiadający za monitorowanie.

Towarzystwo Dziennikarskie sporządziło „katalog manipulacji” opisujący stosowane w nich chwyty propagandowe. Są to m.in. wybieranie informacji, o których ma usłyszeć odbiorca i równocześnie pomijanie innych, aby odbiorca nie dowiedział się o jakimś zdarzeniu; stosowanie reguły kontrastu, czyli nadawanie nadmiernego znaczenia, wyolbrzymienie incydentów lub odwracanie znaczenia pojęć, fragmentacja – pokazywanie jedynie części jakiejś informacji, bez zobrazowania pełnego kontekstu; a także uproszczenie oraz jawne przekłamywanie.

Przeczytaj raport końcowy podsumowujący 33 obserwacji i mechanizmy manipulacji:

👉Program „Wiadomości” w omawianym okresie nie był programem informacyjnym, a nacechowanym perswazją. Realizował cele propagandowe PiS i koalicjantów, a także wywodzącego się z tego obozu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Propaganda była równocześnie wymierzona przeciwko ugrupowaniom opozycyjnym w Polsce.
👉Powtarzano kilka tematów propagandowych: zagrożenie imigracją narzuconą przez Unię Europejską; podwyższenie wieku emerytalnego przez rządy PO/PSL i wizja utraty niepodległości przez Polskę, jeśli wygra je opozycja.
👉Pomijane były tematy szkodzące władzy, takie jak afera wizowa, braki paliw w Orlenie, a nawet porażki sportowe. Tworzone były wydarzenia sztuczne, dla odwrócenia uwagi.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 8 500 zł.