Wsparcie niezależnego dziennikarstwa lokalnego w Lublinie
Fundacja Wolności
Media obywatelskie i niezależność mediów
2023
lubelskie

Inicjatywa Fundacji Wolności dotyczyła wsparcia jakościowego dziennikarstwa w niezależnych mediach lokalnych w Lublinie. W ramach inicjatywy na portalu jawnylublin.pl są publikowane artykuły
o lokalnych sprawach ważnych dla mieszkańców Lublina i regionu. Dzięki temu niezależni dziennikarze mogą patrzeć na ręce lokalnej władzy, a mieszkańcy mają niezależne źródło informacji o lokalnej polityce i wydarzeniach.

Inicjatywa polegała na zatrudnieniu dziennikarza, dyscyplinarnie zwolnionego (w naszym przekonaniu niesłusznie) z Dziennika Wschodniego, po zdobyciu władzy w gazecie przez lokalnego dewelopera. Dzięki temu w okresie od maja do listopada na portalu jawnylublin.pl opublikowaliśmy 135 tekstów a liczba czytelników wzrosła kilkukrotnie w stosunku do poprzedniego roku – mówi Krzysztof Jakubowski Prezes Zarządu Fundacji Wolności.

Informacje, które odbiły się największym echem, to m.in.:

1. Ujawnienie, że za publiczne pieniądze na bilbordach, w ramach projektu „Bezpieczna kobieta”, promują się dwie kandydatki PiS do Sejmu: posłanka Monika Pawłowska i radna wojewódzka Magdalena Filipek-Sobczak
https://jawnylublin.pl/kampania-bezpieczna-kobieta-za-miliony-rzadowej-dotacji-na-bilbordach-dzialaczki-pis/

2. Nepotyzm w spółce państwowo-samorządowej KZN SIM Południowe Podlasie. W jej władzach zasiadają: żona posła PiS i syn senatora PiS
https://jawnylublin.pl/biala-podlaska-zona-posla-pis-syn-senatora-pis-w-spolce-mieszkaniowej/

3. Dziennikarskie śledztwo, wraz z red. Agnieszką Mazuś, na temat biznesów Janusza Palikota, które doprowadziły wielu inwestorów do utraty pieniędzy:

https://jawnylublin.pl/janusz-palikot-stracil-wille-w-kazimierzu/
https://jawnylublin.pl/czarcia-lapa-niespelniona-marzenie-janusza-palikota-i-problem-tysiaca-akcjonariuszy/

4. O hailowaniu w młodości przez kandydata na posła z Polski 2050
https://jawnylublin.pl/wstydliwe-zdjecie-z-mlodosci-kandydata-z-polski-2050-zaluje-tego-wyglupu/

Fundacja Wolności od 5 lat prowadzi portal jawnylublin.pl, który regularnie informuje o lokalnej polityce, analizuje decyzje urzędników i radnych, zadaje trudne pytania, pilnuje transparentności.

W marcu 2024 roku portal Jawny Lublin otrzymał główną nagrodę w kategorii portal lokalny w konkursie Local e-Journalism Award 2023. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Google Campus w Warszawie. Local e-Journalism Award to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Mediów Lokalnych. W 2024 r. dziennikarze nadesłali ponad czterysta zgłoszeń w ośmiu kategoriach.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 19 000 zł.