Tour de Konstytucja PL
Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Aktywność obywatelska
2020
cała Polska

Dzięki obywatelskiej akcji Tour de Konstytucja sędziowie, prokuratorzy, prawnicy i przedstawiciele organizacji społecznych rozmawiali w 84 miejscowościach z Polkami i Polakami o ich konstytucyjnych prawach oraz o tym, że Konstytucja nas łączy, a nie dzieli. Do udziału w Tour de Konstytucja zaproszeni zostali aktywiści obywatelscy ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzie kultury, liderzy opinii. Ten obywatelski projekt cyklu wydarzeń w całej Polsce pozwolił na wyjście z dużych miast do mniejszych miejscowości. Inicjatywa pogłębiła wiedzę na temat praw i obowiązków zapisanych w Konstytucji, rozbudziła chęć działania w przestrzeni obywatelskiej, zachęciła do edukacji społecznej, połączyła w działaniu lokalne grupy obywatelskie.

Utwierdziłem się w przekonaniu, że ludzie w terenie są najważniejsi, małe miejscowości są najważniejsze. Moim marzeniem jest, żeby te wszystkie osoby, które spotkałem, żeby uwierzyły w swoją siłę. Żeby mogły się zjednoczyć w działaniu nie przeciwko komuś, tylko dla idei naszego kraju, uśmiechniętego, który szanuje drugiego człowieka – mówi Robert Hojda, inicjator akcji.

Inicjatywa połączyła szereg środowisk społecznych i prawniczych. Pokazała, że można nawet w najtrudniejszych warunkach upominać się o wartości konstytucyjne oraz czynić to z największym wyczuciem, kulturą, godnością i świetną organizacją. (..) Tour dociera do najmniejszych miejscowości, pokazuje, że każdy obywatel ma takie same prawa i wolności wynikające z Konstytucji. Jednocześnie obecność w danym mieście tworzy zobowiązanie na przyszłość – poszczególne przystanki Touru nie są jednorazowym wydarzeniem, ale mają dawać nadzieję na lepszą współpracę i przyszłość w obronie wartości konstytucyjnych. Tour de Konstytucja jest przykładem, że można praktycznie od podstaw stworzyć nową, wartościową inicjatywę obywatelską, która trwale zapisuje się w polskiej rzeczywistości – mówił Adam Bodnar, członek Kapituły Funduszu Obywatelskiego.
Przekazaliśmy wsparcie 15 000 zł.