Tour de Konstytucja PL, Ogólnopolski Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Aktywność obywatelska
2021
cała Polska

3. edycja Tour de Konstytucja PL (2023) – GŁOSUJĘ NA POLSKĘ

Akcja Tour de Konstytucja dociera do miast i miasteczek w całej Polsce z rozmowami o naszych konstytucyjnych prawach. W 2023 wyruszyła w trasę z hasłem “Głosuję na Polskę”.

Zobacz trasę Tour de Konstytucja w 2023 roku https://www.tour-de-konstytucja.pl/edycja-iii

[relacja] 29.08.2023 Tour de Konstytucja odwiedziła Biłgoraj.

Danuta Przywara, Katarzyna Batko-Tołuć, r.pr. Sylwia Brzezińska i Kinga Dagmara Siadlak dyskutowały o stwierdzaniu ważności wyborów czyli kto ma ostatnie słowo? Ożywiona dyskusja z uczestnikami przeniosła się również na temat referendum. To był długi i ciekawy panel. Sędzia #IgorTuleya zabłysnął w nowej roli i poprowadził quiz. Uczestniczył tez w zabawie wyjaśniającej sposób przeliczania głosów na mandaty metoda D’Hondta. Robert Hojda mówił o tym, ze jak bardzo nas podzielono i ze trudno będzie to skleić. „…ale nie jest to niemożliwe. To jest nasz kraj, nasze Państwo. Nie pozwólmy, żeby nami manipulowano. Nie pozwólmy na dzielenie nas na lepszych i gorszych.” Przystanek w Biłgoraju już za nami…. Kolejny w Zamościu.

Polecamy reportaż TVN24 pt. “Arizona Dream”

Robert “Arizona” Hojda – piekarz z wykształcenia, społecznik z wyboru. To on od trzech lat organizuje Tour de Konstytucja. Tylko w tym roku Tour pokona 10 tysięcy kilometrów i odwiedzi 85 miejscowości. Tour de Konstytucja to cykl spotkań w miastach i miasteczkach, podczas których sędziowie, prokuratorzy i znani artyści dyskutują z mieszkańcami i próbują uświadomić, jak ważna dla normalnego funkcjonowania demokratycznego państwa są praworządność i przestrzeganie przepisów konstytucji. Nie zawsze na spotkaniach pojawiają się tłumy ludzi i nie zawsze jego uczestnicy mogą liczyć na ciepłe przyjęcie, co pokazuje reporter “Czarno na białym” Radomir Czarnecki.

Od listopada 2022 r. Tour de Konstytucja organizowała spotkania informacyjne #WYBORYw3KWADRANSE. To cykl środowych spotkań on-line, które co dwa tygodnie przybliżają zagadnienia związane z wyborami.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 61 650 zł.

 

2. edycja Tour de Konstytucja PL (2022) – Z EUROPĄ NAM PO DRODZE

Podczas ogólnopolskiej akcji Tour de Konstytucja PL sędziowie, prokuratorzy, prawnicy i przedstawiciele organizacji społecznych docierają do najmniejszych miejscowości i rozmawiają z Polkami i Polakami o ich konstytucyjnych prawach. II edycja projektu w 2022 roku odbyła się pod hasłem “Z Europą nam po drodze”.  Ekipa Tour de Konstytucja odwiedziła 70 miejscowości.

Byliśmy w trasie łącznie 87 dni (od 4 czerwca do 27 sierpnia) i w tym czasie przejechaliśmy 12 tys. kilometrów. Odbyliśmy blisko 90 debat, w których wzięło udział blisko 250 prelegentów. Poruszaliśmy ważne społecznie tematy takie jak prawo do czystego środowiska, gwarancje godności, wolności, prawo do wolności słowa, prawo do informacji publicznej, prawo do rzetelnego sądu, do równego traktowania, prawo do edukacji i wiele innych tematów. Podczas naszych spotkań rozdaliśmy ok. 14 tys. egzemplarzy Konstytucji 4 tys. publikacji promujących Unię Europejską.

Zobacz, czym jest Tour de Konstytucja

V Kongres Ruchów Demokratycznych to wydarzenia ogólnopolskie dla aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i innych liderów opinii. Temat przewodni: jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne.

W 2022 roku przekazaliśmy wsparcie 54 568 zł.

 

1. edycja Tour de Konstytucja PL (2021)

Dzięki obywatelskiej akcji Tour de Konstytucja sędziowie, prokuratorzy, prawnicy i przedstawiciele organizacji społecznych rozmawiali w 84 miejscowościach z Polkami i Polakami o ich konstytucyjnych prawach oraz o tym, że Konstytucja nas łączy, a nie dzieli. Do udziału w Tour de Konstytucja zaproszeni zostali aktywiści obywatelscy ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzie kultury, liderzy opinii. Ten obywatelski projekt cyklu wydarzeń w całej Polsce pozwolił na wyjście z dużych miast do mniejszych miejscowości. Inicjatywa pogłębiła wiedzę na temat praw i obowiązków zapisanych w Konstytucji, rozbudziła chęć działania w przestrzeni obywatelskiej, zachęciła do edukacji społecznej, połączyła w działaniu lokalne grupy obywatelskie.

– Utwierdziłem się w przekonaniu, że ludzie w terenie są najważniejsi, małe miejscowości są najważniejsze. Moim marzeniem jest, żeby te wszystkie osoby, które spotkałem, żeby uwierzyły w swoją siłę. Żeby mogły się zjednoczyć w działaniu nie przeciwko komuś, tylko dla idei naszego kraju, uśmiechniętego, który szanuje drugiego człowieka – mówi Robert Hojda, inicjator akcji.

– Inicjatywa połączyła szereg środowisk społecznych i prawniczych. Pokazała, że można nawet w najtrudniejszych warunkach upominać się o wartości konstytucyjne oraz czynić to z największym wyczuciem, kulturą, godnością i świetną organizacją. (..) Tour dociera do najmniejszych miejscowości, pokazuje, że każdy obywatel ma takie same prawa i wolności wynikające z Konstytucji. Jednocześnie obecność w danym mieście tworzy zobowiązanie na przyszłość – poszczególne przystanki Touru nie są jednorazowym wydarzeniem, ale mają dawać nadzieję na lepszą współpracę i przyszłość w obronie wartości konstytucyjnych. Tour de Konstytucja jest przykładem, że można praktycznie od podstaw stworzyć nową, wartościową inicjatywę obywatelską, która trwale zapisuje się w polskiej rzeczywistości – mówił Adam Bodnar, członek Kapituły Funduszu Obywatelskiego.
Przekazaliśmy wsparcie 15 000 zł.