Tour de Konstytucja PL, V Ogólnopolski Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Aktywność obywatelska
2021
cała Polska

V Kongres Ruchów Demokratycznych i projekt Tour de Konstytucja PL to wydarzenia ogólnopolskie dla aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i innych liderów opinii. Temat przewodni: jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne.

2. edycja Tour de Konstytucja PL – “Z Europą nam po drodze”

Wydarzenia lokalne przygotowywane przez miejscowe grupy obywatelskie w 2022 roku obejmą: wystąpienia gości, debaty, dyskusje uczestników, edukacyjne spotkania z zaproszonym przedstawicielami prawa. Specjalnie przygotowany zwój Konstytucji RP będzie przewożony na każde zgłoszone wcześniej wydarzenie. Będzie on podpisywany przez uczestników, dzięki czemu stanie się wspólnym obywatelskim dokumentem potwierdzającym wagę praw obywatelskich i oddanie walce o prawa zawarte w ustawie zasadniczej. Podczas wydarzeń lokalnych będą działać „niezależne stoliki obywatelskie”, przy których będzie można porozmawiać z prawnikami. W mobilnym punkcie pocztowym „Tour – Poczta” będzie można napisać i symbolicznie wysłać „List do Polski” i „List do Europy”. Podstawą działania będzie też darmowe rozpowszechnianie egzemplarzy Konstytucji RP na ulicach miast i wsi.

– Chcemy, aby ruchy obywatelskie, ale też pojedynczy obywatele, budowali swoją świadomość obywatelską bez względu na sympatie polityczne. Zależy nam na tym, aby sami częściej podejmowali próbę dialogu społecznego między sobą, gdzie ustawa zasadnicza będzie wspólnym jego mianownikiem.

INAUGURACJA: 4 czerwca w Słupsku.

WIELKI FINAŁ – 27 sierpnia w Warszawie

KALENDARZ WYDARZEŃ