Tour de Konstytucja PL, Ogólnopolski Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych
Fundacja Aktywna Demokracja
Aktywność obywatelska
2021
cała Polska

Ogólnopolska akcja Tour de Konstytucja PL jest projektem Fundacji Aktywna Demokracja prowadzonym w ścisłej współpracy z organizacjami prawniczymi i obywatelskimi. Dzięki zaangażowaniu aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i zwykłych obywateli, organizatorzy odwiedzili kilkaset wsi, miasteczek i miast w całej Polsce, rozmawiając o państwie obywatelskim oraz o prawach i obowiązkach zagwarantowanych w Ustawie Zasadniczej z Kartą Praw Podstawowych UE, przy okazji rozdając tysiące egzemplarzy Konstytucji i innych wydawnictw.

4. edycja Tour de Konstytucja (2024) – SIŁA MŁODYCH – MOST POKOLEŃ

4. Edycja Tour de Konstytucja „Siła Młodych – Most Pokoleń”, koncentruje się na edukacji młodzieży w zakresie społeczeństwa obywatelskiego, Konstytucji RP i Karty Praw Podstawowych UE. W tym roku stawia także na podkreślenie znaczenia 20-lecia Polski w Unii Europejskiej i promowanie nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Realizując 4. edycję Tour de Konstytucja “Siła Młodych – Most Pokoleń”, Fundacja Aktywna Demokracja (wcześniej działająca pod nazwą Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych) dąży do aktywizacji młodzieży, wierząc, że ich głos i zaangażowanie są kluczowe dla przyszłości naszego kraju. Młode pokolenie niesie ze sobą świeże spojrzenie, innowacyjność i energię niezbędne do naprawy relacji społecznych, posiada ogromny potencjał, który w partnerstwie z doświadczeniem starszych może prowadzić do znaczących zmian. Dzieląc się z młodzieżą sprawdzonymi narzędziami oraz doświadczeniem, organizatorzy chcą wspólnie stworzyć społeczeństwo bardziej otwarte i inkluzywne – dlatego tak ważna współpraca międzypokoleniowa.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 40 000 zł.

3. edycja Tour de Konstytucja PL (2023) – GŁOSUJĘ NA POLSKĘ

W 2023 akcja Tour de Konstytucja wyruszyła w trasę z hasłem „Głosuję na Polskę”. Podczas letnich wydarzeń, organizowanych w całej Polsce z lokalnymi organizacjami i działaczami zorganizowano 90 przystanków, organizatorzy byli w trasie łącznie 107 dni w (od 4 czerwca do 30 sierpnia) i w tym czasie przejechali 11 tys. kilometrów. Odbyli ponad 100 debat na temat prawa wyborczego. Specjalnie na tę edycję Tour de Konstytucja, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris opracowało 25 tematów związanych z prawem wyborczym. Uczestnicy przystanków mogli dowiedzieć się m.in. jaka jest rola i zadania obserwatora społecznego, męża zaufania czy członka komisji wyborczej, na czym polegają zadania Państwowej Komisji Wyborczej, na czym polega kampania wyborcza, czym są jednomandatowe okręgi wyborcze, dlaczego głosowanie jest tajne oraz czy wybory faktycznie są równe, powszechne, bezpośrednie i proporcjonalne. Nie zabrakło też tematów związanych z referendum.  Na wydarzeniach organizatorzy mieli zaszczyt gościć między innymi Danutę Przywarę, prof. Ewę Łętowską, prof. Mirosława Wyrzykowskiego, prof. Zdzisława Kędzię, dr Hannę Machińską, sędziego Igora Tuleyę, sędziego Wojciecha Hermelińskiego, sędziego Waldemara Żurka, sędziego Pawła Juszczyszyna.

Zobacz trasę Tour de Konstytucja w 2023 roku https://www.tour-de-konstytucja.pl/edycja-iii

Polecamy reportaż TVN24 pt. „Arizona Dream”

Robert „Arizona” Hojda – piekarz z wykształcenia, społecznik z wyboru. To on od trzech lat organizuje Tour de Konstytucja. Tylko w tym roku Tour pokona 10 tysięcy kilometrów i odwiedzi 85 miejscowości. Tour de Konstytucja to cykl spotkań w miastach i miasteczkach, podczas których sędziowie, prokuratorzy i znani artyści dyskutują z mieszkańcami i próbują uświadomić, jak ważna dla normalnego funkcjonowania demokratycznego państwa są praworządność i przestrzeganie przepisów konstytucji. Nie zawsze na spotkaniach pojawiają się tłumy ludzi i nie zawsze jego uczestnicy mogą liczyć na ciepłe przyjęcie, co pokazuje reporter „Czarno na białym” Radomir Czarnecki.

Od listopada 2022 r. Tour de Konstytucja organizowała spotkania informacyjne #WYBORYw3KWADRANSE. To cykl środowych spotkań on-line, które co dwa tygodnie przybliżały zagadnienia związane z wyborami.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 61 650 zł.

2. edycja Tour de Konstytucja PL (2022) – Z EUROPĄ NAM PO DRODZE

II edycja projektu w 2022 roku odbyła się pod hasłem „Z Europą nam po drodze”.  Ekipa Tour de Konstytucja odwiedziła 70 miejscowości.

Byliśmy w trasie łącznie 87 dni (od 4 czerwca do 27 sierpnia) i w tym czasie przejechaliśmy 12 tys. kilometrów. Odbyliśmy blisko 90 debat, w których wzięło udział blisko 250 prelegentów. Poruszaliśmy ważne społecznie tematy takie jak prawo do czystego środowiska, gwarancje godności, wolności, prawo do wolności słowa, prawo do informacji publicznej, prawo do rzetelnego sądu, do równego traktowania, prawo do edukacji i wiele innych tematów. Podczas naszych spotkań rozdaliśmy ok. 14 tys. egzemplarzy Konstytucji 4 tys. publikacji promujących Unię Europejską.

Zobacz, czym jest Tour de Konstytucja

V Kongres Ruchów Demokratycznych to wydarzenia ogólnopolskie dla aktywistów z grup formalnych i nieformalnych, przedstawicieli sądownictwa, prokuratur oraz adwokatury, a także ludzi kultury i innych liderów opinii. Temat przewodni: jakie powinno być państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne.

W 2022 roku przekazaliśmy wsparcie 54 568 zł.

1. edycja Tour de Konstytucja PL (2021)

Dzięki obywatelskiej akcji Tour de Konstytucja sędziowie, prokuratorzy, prawnicy i przedstawiciele organizacji społecznych rozmawiali w 84 miejscowościach z Polkami i Polakami o ich konstytucyjnych prawach oraz o tym, że Konstytucja nas łączy, a nie dzieli. Do udziału w Tour de Konstytucja zaproszeni zostali aktywiści obywatelscy ze wszystkich regionów Polski, prodemokratyczne organizacje i stowarzyszenia, ludzie kultury, liderzy opinii. Ten obywatelski projekt cyklu wydarzeń w całej Polsce pozwolił na wyjście z dużych miast do mniejszych miejscowości. Inicjatywa pogłębiła wiedzę na temat praw i obowiązków zapisanych w Konstytucji, rozbudziła chęć działania w przestrzeni obywatelskiej, zachęciła do edukacji społecznej, połączyła w działaniu lokalne grupy obywatelskie.

– Utwierdziłem się w przekonaniu, że ludzie w terenie są najważniejsi, małe miejscowości są najważniejsze. Moim marzeniem jest, żeby te wszystkie osoby, które spotkałem, żeby uwierzyły w swoją siłę. Żeby mogły się zjednoczyć w działaniu nie przeciwko komuś, tylko dla idei naszego kraju, uśmiechniętego, który szanuje drugiego człowieka – mówi Robert Hojda, inicjator akcji.

– Inicjatywa połączyła szereg środowisk społecznych i prawniczych. Pokazała, że można nawet w najtrudniejszych warunkach upominać się o wartości konstytucyjne oraz czynić to z największym wyczuciem, kulturą, godnością i świetną organizacją. (..) Tour dociera do najmniejszych miejscowości, pokazuje, że każdy obywatel ma takie same prawa i wolności wynikające z Konstytucji. Jednocześnie obecność w danym mieście tworzy zobowiązanie na przyszłość – poszczególne przystanki Touru nie są jednorazowym wydarzeniem, ale mają dawać nadzieję na lepszą współpracę i przyszłość w obronie wartości konstytucyjnych. Tour de Konstytucja jest przykładem, że można praktycznie od podstaw stworzyć nową, wartościową inicjatywę obywatelską, która trwale zapisuje się w polskiej rzeczywistości – mówił Adam Bodnar, członek Kapituły Funduszu Obywatelskiego.
Przekazaliśmy wsparcie 15 000 zł.