Jan Mordań niestrudzenie monitoruje i informuje mieszkańców gminy Bielsk Podlaski o działaniach samorządu. Patrzy na ręce lokalnej władzy i zadaje niewygodne pytania. Publikuje w sieci filmy, wertuje stosy dokumentów, przygląda się posiedzeniom rady i tropi gminne afery.
Podczas sesji Rady Gminy i na posiedzeniach komisji właściwie nie ma dyskusji radnych, czy też przedstawianych opinii poszczególnych komisji rady gminy. Od wielu lat obserwuję działania radnych, a raczej brak działań i przekazuję informacje w różny sposób (w bezpośrednich rozmowach, telefonicznie, mailowo i poprzez Facebook, kiedyś prowadziłem kanał na YouTube). Od kilkunastu lat składam wnioski do Urzędu Gminy o udostępnienie informacji publicznej. Udzielane odpowiedzi są różne, dość często niezgodne z prawdą, ponieważ sprawdzam informacje w konfrontacji z rzeczywistością. W ostatnich dwóch latach wnioski składam w sprawach sygnalizowanych przez mieszkańców gminy.
W ramach inicjatywy „Samorząd to społeczeństwo” (2023) Jan Mordań prowadził działania strażnicze w sprawie placów zabaw i siłowni zewnętrznych na terenie gminy Bielsk Podlaski, dokumentując ich funkcjonowanie, monitorował także działania Regionalnej Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, która przystąpiła do opracowania planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Murawy w Haćkach. Podejmuje również tematy zgłaszane przez mieszkańców – jednym z nich jest petycja dot. bezpieczeństwa na drodze krajowej 66 – dot. przejść dla pieszych, chodników i ścieżek rowerowych.
O tym jak Jan Mordań walczy o gminną jawność przeczytacie w artykule „200 wniosków, sąd i sprawa głośna na cały kraj. Tak pan Jan tropi gminne afery”.
Polecamy film Kruszywo po deszczu, w którym Pan Jan przemierza gminne drogi w poszukiwaniu kruszywa zakupionego w 2021 roku za prawie ćwierć miliona złotych w ramach funduszów sołeckich i sprawdza, co stało się z kruszywem po opadach deszczu. Dzięki dociekliwości Pana Jana złożono zawiadomienie do prokuratury, ponieważ w jednym z sołectw na drogach powinno być niemal trzysta ton kruszywa, którego tam nie ma.
W 2023 roku przekazaliśmy wsparcie w wysokości 4 383 zł, a w roku 2021 r. przekazaliśmy 4 500 zł.