Wyłączenie z użytkowania rębnego Użytku Ekologicznego „Darzybór” w drodze pozwu cywilnego przeciw Skarbowi Państwa (2024), Procedowanie wniosku do prokuratury dotyczącego istotnych szkód w środowisku na terenie Użytku ekologicznego „Darzybór” (2023)
Stowarzyszenie Nasz Las Tulecki
Kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze
2023
wielkopolskie

 

Procedowanie wniosku do prokuratury dotyczącego istotnych szkód w środowisku na terenie Użytku ekologicznego „Darzybór” (2023)

Od jesieni 2019 na terenie użytku ekologicznego „Darzybór”, na terenie miasta Poznań, realizowane są intensywne wycinki przez Nadleśnictwo Babki (Lasy Państwowe). Władysław Polcyn we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasz Las Tulecki broni użytek ekologiczny „Darzybór” przed zniszczeniami w wyniku działalności prowadzonej tam przez Nadleśnictwo Babki. Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego kontynuował postępowania sądowe zmierzające do zaskarżenia działań Nadleśnictwa Babki, czyli istotnych szkód w środowisku na terenie Użytku ekologicznego „Darzybór” na terenie miasta Poznań. Dla złożenia wniosku w Sądzie Rejonowym konieczne było opracowanie ekspertyzy  biegłego z zakresu leśnictwa na temat szkód w środowisku, wartości przyrodniczej i usługach ekosystemowych na terenie Użytku ekologicznego „Darzybór”, spowodowanych przez działania gospodarcze Nadleśnictwa Babki. Ekspertyza wykazuje, że działania gospodarcze Nadleśnictwa Babki w latach 2019-2023 na terenie Użytku ekologicznego „Darzybór” prowadzą do szkód polegających na dewastacji otoczenia przyrodniczego ważnego dla mieszkańców Poznania. Doprowadziły one do zubożenia cennych wartości przyrodniczych przez zniszczenia w świecie roślinnym, zwierzęcym i mikrobiologii gleby, nieodwracalnego przekształcenia krajobrazu na znacznym obszarze, spotęgowania zagrożeń dla przyrody powodowanych zmianami klimatu  oraz trwałego usunięcia usług ekosystemowych pełnionych przez lasy ochronne.  Wszelkie cięcia na terenie Użytku ekologicznego „Darzybór” powinny zostać wstrzymane, a gospodarka leśna powinna być ukierunkowana na ochronę istniejących siedlisk i dostosowania do ich właściwości najkorzystniejszych składów gatunkowych.

W styczniu 2024 roku Sąd okręgowy wydał decyzję o udzieleniu zabezpieczenia na terenie Darzyboru i nakazał doprowadzenie do wstrzymania i niepodejmowania wszelkich prac leśnych w postaci wycinek drzewostanu z zastosowaniem rębni zupełnej pasowej (IB), rębni zupełnej gniazdowej (IIIA) oraz rębni uprzątającej (III AU), prowadzonych lub planowanych na terenie użytku ekologicznego Darzybór.

„Uzyskane przez nas zabezpieczenie sądowe w sporze z leśnikami ma znaczenie precedensowe w wymiarze ogólnopolskim” – mówi Władysław Polcyn. – W naszym przekonaniu zadaniem zarówno użytkow ekologicznych jak i lasów ochronnych jest „wspieranie naturalnych procesów”, tak jak to deklaruje definicja ochrony ścisłej w ujęciu strategii UE: „zachowanie ochrona lub odtworzenie integralności obszaru przyrodniczego o wysokiej różnorodności biologicznej z jego podstawową struktura ekologiczną i wpieranie procesów naturalnych. Procesy naturalne powinny pozostać w zasadzie niezakłócone presją człowieka i zagrożeniami, tak wewnętrznymi jak i zewnętrznymi”. Nasz pozew jest oparty na założeniach, że prowadzone prace na terenie użytku ekologicznego są nieuzasadnione w świetle zasad racjonalnej gospodarki leśnej, a także prawa ochrony przyrody, naruszają nasze dobra osobiste oraz wyrządzają szkodę społeczności lokalnej (naruszenie dotyczy środowiska jako dobra wspólnego), są sprzeczne z zasadami ochrony środowiska, w tym celami ustanowienia użytku.

Dzięki wsparciu z Funduszu Obywatelskiego możliwe było pokrycie kosztów usług prawnych w procesie cywilnym.

Wyłączenie z użytkowania rębnego Użytku Ekologicznego „Darzybór” w drodze pozwu cywilnego przeciw Skarbowi Państwa (2024/2025)

Stowarzyszenie Nasz Las Tulecki złożyło pozew cywilny przeciw Skarbowi Państwa w celu wyłączenia z użytkowania rębnego użytku ekologicznego „Darzybór”, który jest fragmentem 100
letniego planu klinów zieleni w Poznaniu. Stowarzyszenie uzyskało zabezpieczenie procesowe chroniące 325 ha tego lasu. Prokuratoria Generalna odpowiedziała wnioskiem o oddalenie pozwu, obciążenie Stowarzyszenia Nasz Las Tulecki kosztami procesowymi oraz o włączenie 43 (!) dokumentów jako dowodów w sprawie, które w świetle art. 128 k.p.c. należy uznać za wadliwe. Obecnie Stowarzyszenie czeka na dalsze kroki w postępowaniu sądowym oraz na reakcję MKiŚ na pismo wnoszące o przywrócenie stanu zgodnego z prawem na terenie użytku wskazując, że nie jest tam prowadzona racjonalna gospodarka leśna.

Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 5 000 zł w 2023 roku (inicjatywa, którą realizował Władysław Polcyn jako osoba indywidualna)  i 4 575 zł w 2024 roku (inicjatywa Stowarzyszenia Nasz Las Tulecki).