W ramach wsparcia dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, w solidarnościowym geście środowisk prawniczych w Polsce, z inicjatywy prof. Adama Bodnara we współpracy z mec. Anną Frankowską, w 2022 roku Fundacja dla Polski utworzyła program Prawniczy Fundusz Solidarności. Jego działania były możliwe dzięki wsparciu kancelarii prawniczych, zarówno polskich jaki i międzynarodowych: Deloitte Legal i Fundacja Deloitte Polska, Domański Zakrzewski Palinka sp. k., Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy Spółka Komandytowa, M. Romanowski i Wspólnicy sp. k., Weil, Gotshal & Manges, White & Case i M. Romanowski i Wspólnicy sp. k.
Stypendia Prawniczego Funduszu Solidarności w roku akademickim 2022/2023 otrzymało pięć osób: dr Liudmyla Dubchak, dr hab. Nataliia Mushak, dr Yustyna Samahalska, dr Natalia Semchuk i prof. Oleksandr Sotula. W roku akademickim 2022/2023 prowadzili oni projekty badawcze we współpracy z czterema polskimi uczelniami: Uniwersytetem Warszawskim (Wydział Prawa i Administracji i Wydział Zarządzania), Uniwersytetem SWPS (Wydział Prawa), Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Zakład Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych) i Uniwersytetem Łódzkim (Wydział Prawa i Administracji). Stypendystki i stypendyści prowadzili projekty badawcze dotyczące korytarzy humanitarnych jako prawnego instrumentu rozwiązywania kryzysu imigracyjnego w Europie; polskich i unijnych regulacji
ws. mediów oraz regulacji ochrony danych osobowych (które z tych doświadczeń może wykorzystać Ukraina); modelu postępowania z nieletnimi w Ukrainie i Polsce (od karania do wychowania), odpowiedzialności za zabójstwa z naruszeniem reguł i obyczajów wojny (na przykładzie rosyjskiej agresji na Ukrainę 2014 –2022).
W ramach Prawniczego Funduszu Solidarności przekazaliśmy także wsparcie w wysokości 156 960 zł na działania Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej w okresie od 1 stycznia do 18 maja 2025 roku. Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej jest inicjatywą Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) i Fundacji Dialog. Wspólne działania polegają na świadczeniu pomocy prawnej w zakresie m.in. legalizacji pobytu i pracy dla osób z Ukrainy, opieki tymczasowej i rodzinnej pieczy zastępczej dla małoletnich bez opieki przybywających do Polski, prawa pracy, umów najmu, czy też dostępu do podstawowych usług w Polsce, w tym wsparcia socjalnego i edukacji, a także spraw dnia codziennego.
Kontakt: tel: +48 800 088 544; e-mail: prawnicy.ukrainie@kirp.pl; https://legalaidpoland.org/