Prawniczy Fundusz Solidarności został utworzony z inicjatywy prof. Adama Bodnara, członka Kapituły Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca i mec. Anny Frankowskiej, przy wsparciu renomowanych kancelarii prawniczych: Deloitte Legal i Fundacji Deloitte, Domanski Zakrzewski Palinka (DZP), Linklaters, Romanowski i Wspólnicy, Weil Gotshal & Manges i White & Case.
Stypendia Prawniczego Funduszu Solidarności w roku akademickim 2022/2023 otrzymało pięć osób: dr Liudmyla Dubchak, dr hab. Nataliia Mushak, dr Yustyna Samahalska, dr Natalia Semchuk i prof. Oleksandr Sotula. W roku akademickim 2022/2023 prowadzą projekty badawcze we współpracy z czterema polskimi uczelniami: Uniwersytetem Warszawskim (Wydział Prawa i Administracji i Wydział Zarządzania), Uniwersytetem SWPS (Wydział Prawa), Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Zakład Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych) i Uniwersytetem Łódzkim (Wydział Prawa i Administracji). Dotychczas przyznaliśmy stypendia w łącznej wysokości 450 000 zł.
W listopadzie Prawniczy Fundusz Solidarności ogłosił kolejny nabór do programu stypendialnego.
Kto może zgłosić się do programu:
– osoby z doświadczeniem uchodźczym, które są obywatelami/kami Ukrainy lub Białorusi przebywającymi w Polsce oraz obywatele/ki z Ukrainy, którzy zamierzają przybyć do Polski,
– kandydaci muszą być nauczycielami akademickimi, którzy wykładali prawo na jednej z uczelni w Ukrainie lub Białorusi i posługują się językiem polskim i angielskim.
Stypendium wynosi 50 000 zł w okresie od marca do września 2023 roku.
Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2022 r.
Szczegółowe informacje o stypendium znajdują się na stronie https://www.funduszobywatelski.pl/prawniczy-fundusz-solidarnosci/