Pamiętniki uchodźcze (2023, 2024)
Klub Inteligencji Katolickiej
Wsparcie uchodźców i migrantów
2023
cała Polska
Pamiętniki uchodźcze (2024)
Magazyn Kontakt zaprasza uchodźczynie i uchodźców do zgłoszeń do drugiej edycji „Pamiętników uchodźczych”.

Kto może wziąć udział?

  • Każdy, kto określa siebie jako uchodźcę lub uchodźczynię i mieszka na terenie Polski. Jeśli ktoś nie jest pewien/pewna, to definicja pojawiająca się w Konwencji Genewskiej wydaje się odpowiednia: „Uchodźca to osoba, która w rezultacie wydarzeń, które nastąpiły, oraz w wyniku uzasadnionej obawy przed prześladowaniem przebywa poza granicami państwa, którego jest obywatelem”.

Więcej informacji: https://magazynkontakt.pl/pamietniki/

Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski, kwota wsparcia wynosi 30 000 zł.

Pamiętniki uchodźcze (2023)
Uchodźcy i uchodźczynie są przedmiotem publicznej debaty, ale – choć tyle się o nich mówi – nie biorą w niej podmiotowego udziału. W związku z tym Magazyn Kontakt wydał Pamiętniki napisane przez uchodźców. Z 74 uchodźczych historii, które otrzymano, 25 opublikowano w książce, e-booku i audiobooku. Prace były oceniane przez Komisję w składzie: Piotr Ciacek, dr Piotr M.A. Cywiński, Ignacy Dudkiewicz, dr Kamila Fiałkowska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Holland, dr Artur Jóźwik, Myroslava Keryk, prof. Witold Klaus, Agnieszka Kosowicz, Janina Ochojska, Małgorzata Waszczuk i Krzysztof A. Zakrzewski.
„Pamiętniki uchodźcze” to 25 historii napisanych w 5 językach przez osoby pochodzące z 6 krajów.
Zawarliśmy w nich wspomnienia, opowiadania, wiersze, a nawet baśń.
Komisja wybrała 25 prac do publikacji oraz przyznała: dwie nagrody główne (pierwszą i drugą) i cztery wyróżnienia.

I Nagroda: Julia Woronina „Ptak jest znakiem”
Miliard najmniejszych ostrych odłamków uderzył w moje serce, wyprowadził neurony ze znieczulenia i uruchomił reakcję łańcuchową. Teraz rozumiem. Teraz wiem, kim jestem. Jestem Ukrainką.

II Nagroda: Eugenia Balakireva „Bzdury, bzdury i żadnej nadziei na przyszłość”

W tym filmie nie ma już nadziei na szczęśliwe zakończenie, nie ma nadziei na przyszłość. Tutaj bohaterowie przeszli już przez wszystkie etapy zaprzeczania, zaakceptowali swoją sytuację, nie czytają wiadomości, nie wierzą w politykę i uwierzyli, że wolność też ma różne kolory.
Tu, w Polsce, ćwiczymy pamięć o dobrym. Wmówiłam Mamie, że bierzemy udział w konkursie piosenki. Śpiewamy codziennie, ona pamięta teksty sprzed 50 lat, a nie pamięta, jak ma na imię Madina.
Valeriia Shakhunova „Widzisz, biegnę!”
Nie chcę być ofiarą. Chcę, aby ludzie wiedzieli, że wojna trwa, a oni robią coś, aby to powstrzymać, a nie tylko opłakiwać. Wierzę, że czeka nas wspaniała przyszłość, wierzę w światło. Wierzę też, że dobro zwycięży.
Olga Gembik „I nie będzie już strachu. Dzień w oknie”
Krewny z Rosji w końcu dzwoni do mojej siostry. Radzi jej trzymać się z dala od obiektów wojskowych i nie martwić się. Po prostu wytrzymaj przez chwilę. Dwa lub trzy dni. Pamiętam ten moment bardzo dobrze – nienawiść w moim sercu w końcu przeważyła nad strachem.

Praca anonimowa „Powrót do siebie”
Korespondencja z Polakami na Badoo była interesująca. Jedyne pytanie, jakie zadawali, brzmiało: „Jakie masz plany? Zostajesz czy wracasz?”. Wy tak na serio? Myślicie, że wiem?

Pamiętniki zostały przetłumaczone na język polski i wydane w formie książki. Dostępny jest również e-book.  Do nagrań audiobooka zaproszono aktorki i aktorów: Agatę Buzek, Andrzeja Chyrę, Maję Ostaszewską, Anitę Sokołowską i Aleksandrę Popławską. 

22 października odbyła się uroczysta gala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wraz z oficjalną premierą książki, e-booka i audiobooka, aby wszystkie osoby zaangażowane, a w szczególności uchodźcy i uchodźczynie, mogły się ze sobą poznać i porozmawiać. Podczas Gali Nagród odbył się koncert zespołu Karoliny Cichej.

E-book i audiobook dostępne są za darmo na stronie: https://magazynkontakt.pl/pamietniki/. 
Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 30 000 zł.