Monitoring nadużycia zasobów administracyjnych w kontekście wyborów w Polsce – opracowanie metodologii i budowa koalicji
Fundacja Odpowiedzialna Polityka
Kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze
2023
cała Polska

Celem inicjatywy Fundacji Odpowiedzialna Polityka jest wypracowanie, wraz z partnerami krajowymi i zagranicznymi, metodologii monitorowania nadużywania środków publicznych w wyborach w Polsce. Metodologia ta będzie nie tylko podstawą do obserwacji tego aspektu podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych, ale również zostanie udostępniona innym organizacjom społecznym do wykorzystania w trakcie innego typu wyborów, w szczególności samorządowych, gdzie może istnieć większe zagrożenie wykorzystywania lokalnych zasobów publicznych w kampanii.

Inicjatywa jest realizowana w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku.

Fundacja Odpowiedzialna Polityka stworzyła metodologię monitoringu wykorzystywania środków publicznych w wyborach w Polsce i na jej podstawie przeprowadzi monitoring ich nadużywania w kampanii parlamentarnej na jesieni 2023 r.!
🔴 Czy wiesz, że nadużywanie środków publicznych (np. stanowiska w instytucji publicznej czy spółce skarbu państwa, jak i pieniędzy publicznych) w czasie kampanii może dawać nieuczciwą przewagę i wpływać na wynik wyborów? Chcesz prowadzić taką obserwację u siebie? Zgłoś się już dziś: https://bit.ly/ZostanObserwatoremNZP
Metodologia monitorowania wykorzystania zasobów publicznych stworzona została dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca oraz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Wykorzystano ją przy prowadzaniu obserwacji i przygotowaniu raportu. Przeczytaj wstępny raport z obserwacji nadużywania zasobów publicznych. 
Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 40 000 zł z Funduszu Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 

Prezentacja monitoringu osób uczestniczących w Szkole Inicjatyw Strażniczych edycja 2022/2023. fot. Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Agnieszka Krzaczek, Marta Krzynówek).