Monitoring nadużycia zasobów administracyjnych w kontekście wyborów w Polsce – opracowanie metodologii i budowa koalicji
Fundacja Odpowiedzialna Polityka
Kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze
2023
cała Polska

Dzięki wsparciu z Funduszu Obywatelskiego, Fundacja Odpowiedzialna Polityka we współpracy z organizacjami społecznymi, środowiskiem akademickim oraz ekspertami międzynarodowymi opracowała metodologię monitorowania nadużywania zasobów publicznych (NZP) w wyborach w Polsce. Metodologia zawiera poręczne wskazówki jak przygotować własny monitoring NZP – wybrać obszary obserwacji (tematyczne i geograficzne), gromadzić dane, przygotować rekomendacje itp. Metodologia została przetestowana podczas monitoringu NZP w wyborach parlamentarnych w 2023 oraz monitoringu NZP w wyborach samorządowych 2024.

Inicjatywa była realizowana od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku. Fundacja Odpowiedzialna Polityka stworzyła metodologię monitoringu wykorzystywania środków publicznych w wyborach w Polsce i na jej podstawie prowadziła monitoring ich nadużywania w kampanii parlamentarnej na jesieni 2023 r.

Znajdziecie w niej szczegółowy opis, jak i dlaczego należy prowadzić misję obserwacyjną w zakresie wykorzystywania zasobów publicznych. W oparciu o doświadczenia z wyborów parlamentarnych z 2023 r., podczas których Fundacja Odpowiedzialna Polityka prowadziła taką misję, przygotowano metodologię do dalszego wykorzystywania! W publikacji są również praktyczne załączniki, w tym formularz obserwacji gazetki samorządowej. Jeśli jesteście zainteresowani tym zjawiskiem i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób możecie je obserwować – zachęcamy do lektury!
Publikacja „Jak monitorować nadużycia zasobów publicznych w wyborach” została przygotowana w ramach inicjatywy wspartej przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca oraz Sieć Obywatelska – Watchdog Polska; a także w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas pierwszego w Polsce monitoringu nadużywania zasobów publicznych w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, wspartego przez National Endowment for Democracy.
Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 40 000 zł z Funduszu Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 

Prezentacja monitoringu osób uczestniczących w Szkole Inicjatyw Strażniczych edycja 2022/2023. fot. Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Agnieszka Krzaczek, Marta Krzynówek).