Społeczna kontrola sprawozdań finansowych w kontekście nadużywania zasobów publicznych (2024); Monitoring nadużycia zasobów administracyjnych w kontekście wyborów w Polsce – opracowanie metodologii i budowa koalicji (2023)
Fundacja Odpowiedzialna Polityka
Kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze
2023
cała Polska

Społeczna kontrola sprawozdań finansowych w kontekście nadużywania zasobów publicznych (2024/2025)

Fundacja Odpowiedzialna Polityka  działa od 2018 roku jako apolityczna organizacja społeczna skupiająca się na obserwacji procesu wyborczego. Celem inicjatywy Fundacji Odpowiedzialna Polityka oraz monitorujących proces wyborczy aktywistów jest sprawdzenie możliwości wykorzystania istniejących mechanizmów kontroli finansowania kampanii wyborczych do potwierdzenia niedozwolonego charakteru nadużywania zasobów publicznych (NZP). W ramach inicjatywy Społeczna kontrola sprawozdań finansowych w kontekście nadużywania zasobów publicznych zorganizowano spotkanie  dla uczestników wcześniejszych misji monitorowania NZP i innych zainteresowanych, przygotowano warsztat warsztatu nt. jak badać i składać zastrzeżenia do sprawozdań finansowych komitetów wyborczych, zapewniono także wsparcie merytoryczne dla osób badających sprawozdania finansowe komitetów wyborczych z wyborów samorządowych co do których działalności w trakcie kampanii zachodziło podejrzenie nadużywania zasobów publicznych.

Inicjatywę wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców. Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 40 000 zł.

Monitoring nadużycia zasobów administracyjnych w kontekście wyborów w Polsce – opracowanie metodologii i budowa koalicji (2023)

Dzięki wsparciu z Funduszu Obywatelskiego, Fundacja Odpowiedzialna Polityka we współpracy z organizacjami społecznymi, środowiskiem akademickim oraz ekspertami międzynarodowymi opracowała metodologię monitorowania nadużywania zasobów publicznych (NZP) w wyborach w Polsce. Metodologia zawiera poręczne wskazówki jak przygotować własny monitoring NZP – wybrać obszary obserwacji (tematyczne i geograficzne), gromadzić dane, przygotować rekomendacje itp. Metodologia została przetestowana podczas monitoringu NZP w wyborach parlamentarnych w 2023 oraz monitoringu NZP w wyborach samorządowych 2024.

Inicjatywa była realizowana od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 roku. Fundacja Odpowiedzialna Polityka stworzyła metodologię monitoringu wykorzystywania środków publicznych w wyborach w Polsce i na jej podstawie prowadziła monitoring ich nadużywania w kampanii parlamentarnej na jesieni 2023 r.

Znajdziecie w niej szczegółowy opis, jak i dlaczego należy prowadzić misję obserwacyjną w zakresie wykorzystywania zasobów publicznych. W oparciu o doświadczenia z wyborów parlamentarnych z 2023 r., podczas których Fundacja Odpowiedzialna Polityka prowadziła taką misję, przygotowano metodologię do dalszego wykorzystywania! W publikacji są również praktyczne załączniki, w tym formularz obserwacji gazetki samorządowej. Jeśli jesteście zainteresowani tym zjawiskiem i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób możecie je obserwować – zachęcamy do lektury!
Publikacja „Jak monitorować nadużycia zasobów publicznych w wyborach” została przygotowana w ramach inicjatywy wspartej przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca oraz Sieć Obywatelska – Watchdog Polska; a także w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas pierwszego w Polsce monitoringu nadużywania zasobów publicznych w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, wspartego przez National Endowment for Democracy.
Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 40 000 zł z Funduszu Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 

Prezentacja monitoringu osób uczestniczących w Szkole Inicjatyw Strażniczych edycja 2022/2023. fot. Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Agnieszka Krzaczek, Marta Krzynówek).