Fundusz Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w Polsce
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
Wsparcie uchodźców i migrantów
2022
cała Polska
Trwa wojna w Ukrainie i niepewność związana z każdym kolejnym dniem. Trwa maraton pomocy Polek i Polaków, którzy solidarnie starają się otoczyć opieką osoby szukające w Polsce bezpiecznego schronienia. Będziemy potrzebować zaangażowania organizacji społecznych i wolontariuszy jeszcze bardzo długo. Dlatego wspieramy nie tylko uchodźców z Ukrainy, ale również tych, którzy im pomagają.
Dzięki zbiórce zorganizowanej pod patronatem Wirtualnej Polski, wsparliśmy inicjatywy takie jak:
Stewardessy Pokoju

Jana Shostak – polsko-białoruska aktywistka już od niemal trzech tygodni pomaga na granicy i organizuje grupę Stewardessy pokoju.

To wolontariuszki, które – w reakcji na to, że po przejściu granicy brak jest jakiejkolwiek informacji, co dalej – w autobusach ruszających spod przejścia granicznego witają i uspokajają uchodźców i informują ich: dokąd jadą, co ich tam czeka, gdzie otrzymać informacje o dostępnej pomocy.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe i rzeczowe (nagłośnienie) 5400 zł.

 

 

 

 

 

Fundacja Kulawa Warszawa –  Wózki ortopedyczne na granicy

Wśród osób próbujących dotrzeć pieszo do granicy po stronie ukraińskiej są osoby z niepełnosprawnościami.  To dla nich i dla osób starszych Fundacja Kulawa Warszawa dostarczyła wózki ortopedyczne do punktu pomocy humanitarnej. Przekazaliśmy wsparcie finansowe 3000 zł.

– To co przekazaliśmy to jest kropla w morzu potrzeb. Cały czas jest potrzebny sprzęt ortopedyczny na granicy i Warszawie. Cały czas dostajemy telefony i pytania. Potrzeby są olbrzymie. Najpierw dotarły do Polski osoby, które były w stanie przyjechać tu najszybciej, a dopiero teraz zacznie przybywać dużo więcej osób z niepełnosprawnościami. To jest dopiero początek – mówi Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa.

Wolontariusze na dworcach

Wolontariusze, którzy od pierwszego dnia wojny pomagają osobom przybywającym tysiącami na Dworzec Zachodni w Warszawie otrzymali wsparcie na doraźną pomoc dla uchodźców (drobne kwoty na toaletę, bieliznę, test na Covid) oraz tablety, dzięki którym mogą łączyć uchodźców z osobami oferującymi noclegi. Na dworcu jest mało gniazdek elektrycznych, uchodźcy nie mogli doładować telefonu, aby skontaktować się z bliskimi – przekazaliśmy wielowejściowe ładowarki.

Pochodząca z Krymu muzyczka, znajduje noclegi dla osób uchodźczych, pożyczonym samochodem wozi ludzi, zwierzęta, pościel, materace, poduszki, kołdry. Stworzyła bazę 7 lokali restauracyjnych, oferujących bezpłatne posiłki dla uchodźców. Pomaga osobom uciekającym z Ukrainy zorganizować transport do Polski, organizuje opiekę lekarską, pomaga w tłumaczeniu dolegliwości na język polski, załatwia potrzebne leki onkologiczne.

Przekazaliśmy wolontariuszom wsparcie  rzeczowe i finansowe 7500 zł.

Stowarzyszenie “Folkowisko” – Punkt pomocy humanitarnej

Dwa kilometry w głąb Ukrainy od przejścia granicznego w Budomierzu powstało polowe miasteczko namiotowe, do którego docierają uchodźcy – tysiące osób pieszo – chcący dostać się do Polski. Stowarzyszenie „Folkowisko” do tej pory organizowało doroczny festiwal, teraz wykorzystuje te doświadczenia do zarządzania masami osób, które przewijają się przez granicę.

Po stronie ukraińskiej organizuje namioty i nagrzewnice, dzięki którym przemarznięte kobiety i dzieci po wielokilometrowym marszu mogą się ogrzać, czekając w kolejce do przejścia granicznego. Jest stanowisko z kanapkami, herbatą i ciepłą zupą. Punkt medyczny i – co nie bez znaczenia – toi-toie. Przekazaliśmy wsparcie finansowe i rzeczowe 28 000 zł.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowcu – Strażacy z Grabowca w gminie Rzeczniów pomagają ukraińskim mamom z ośrodka w Brzeźnie

Lokalna społeczność i Ochotnicza Straż Pożarna z Grabowca wspierała uchodźców z Ukrainy, dostarczając dary rzeczowe do ośrodka dla matek z dziećmi w Brzeźnie – w pobliżu granicy w Dorohusku. Do ośrodka w Brzeźnie dostarczano najpotrzebniejsze artykuły: jedzenie, środki higieny osobistej. Strażacy pomogli także w przeniesieniu tymczasowego ośrodka w Brzeźnie i przygotowaniu miejsc noclegowych w nowym miejscu w Chełmie, które zapewni matkom z dziećmi z Ukrainy pobyt długoterminowy.

Ponieważ strażacy borykali się z problemem braku paliwa w samochodzie strażackim w związku z wyjazdami pomocowymi, przekazaliśmy wsparcie finansowe 3500 zł.

 

 

 

 

 

Bajki terapeutyczne

Wiele dzieci ukraińskich, które przyjechały z terenów objętych działaniami wojsk rosyjskich przeżywa traumę. Nasza ekipa Funduszu Obywatelskiego wydrukowała dla nich 3000 egz. bajki terapeutycznej “Bohaterowie też płaczą” z kolorowanką, które dostarczyliśmy wraz z kredkami do 6 punktów recepcyjnych w Warszawie i okolicach.

Wsparcie rzeczowe (druk kolorowanek i kredki) 1744 zł.

 

 

 

 

 

 

Klub Inteligencji Katolickiej – Hostel interwencyjny

Prowadzony przez Klub Inteligencji Katolickiej hostel interwencyjny w Warszawie udziela krótkoterminowego schronienia głównie nieukraińskim uchodźcom z Ukrainy, którzy nie mają się gdzie podziać. Korzysta z niego wielu studentów, najczęściej osoby pochodzenia afrykańskiego i azjatyckiego. Jest tu 70 miejsc, hostel ma pełne obłożenie.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe 40 000 zł na pokrycie kosztów sprzątania, prania, zakup środków czystości i żywności.

 

 

 

 

 

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Trzebnicy – Mieszkania dla uchodźców w Domu Zakonnym w Małuszynie

Do Domu Zakonnego trafili pierwsi uchodźcy z Ukrainy, siostry opiekują się nimi, przygotowują posiłki. Przekazaliśmy wsparcie finansowe na zakup pralki i sprzętów kuchennych, żywności i węgla: 7000 zł.

 

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – Wsparcie Punktu Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców

Przekazaliśmy dofinansowanie na zatrudnienie dodatkowej osoby, władającej językiem ukraińskim i/lub rosyjskim, do pracy w Punkcie Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców. Udziela on pomocy w stworzeniu CV, poszukiwaniu ofert pracy i kontaktach z pracodawcami.
– Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie obserwujemy kilkuset procentowe zwiększenie zainteresowania naszym punktem. Osoby często przychodzą nie umówione, przez co nie jesteśmy im w stanie pomóc od ręki. Potrzebujemy pilnie zwiększyć nasz zespół, aby sprawniej udzielać pomocy większej liczbie osób – informuje Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe 5 000 zł.

 

Fundacja AVE – Transport darów dla ukraińskiej Sosnówki

Fundacja AVE przekazuje pomoc humanitarną do Sosnówki w pobliżu Lwowa. Dary rzeczowe są przekazywane za pośrednictwem ukraińskiej Fundacji Eko-Miłosierdzia, która przyjęła i opiekuje się 150 uchodźcami ze wschodniej Ukrainy. Trafiają do uchodźców w Sosnówce, są też wysłane do Kijowa i do Zaporoża. Kwota dofinansowania 3500 zł pokryje koszty transportu pomocy humanitarnej (głównie są to koszty paliwa) w maju i czerwcu br.