Fundusz Wsparcia Uchodźców z Ukrainy w Polsce
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
Wsparcie uchodźców i migrantów
2022
cała Polska
Trwa wojna w Ukrainie i niepewność związana z każdym kolejnym dniem. Trwa maraton pomocy Polek i Polaków, którzy solidarnie starają się otoczyć opieką osoby szukające w Polsce bezpiecznego schronienia. Dotychczas wsparliśmy inicjatywy takie jak:
Jana Shostak, Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich – Stewardessy Pokoju

Jana Shostak – polsko-białoruska aktywistka zorganizowała działającą na granicy grupę Stewardessy Pokoju. To wolontariuszki, które – w reakcji na to, że po przejściu granicy brakowało jakiejkolwiek informacji, co dalej – w autobusach ruszających spod przejścia granicznego witały i uspokajały uchodźców i informowały ich: dokąd jadą, co ich tam czeka, gdzie otrzymać informacje o dostępnej pomocy. Stewardessy informowały średnio 5-6 tys. osób na dobę.

Wśród Stewardess Pokoju są przede wszystkim uchodźczynie i emigrantki z Ukrainy i Białorusi, które przybyły do Polski na skutek represji reżimu Łukaszenki po protestach w 2020 roku. Na własnej skórze doświadczyły, czym jest ucieczka z kraju, w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie: najpierw uciekając z Białorusi do Ukrainy a teraz z Ukrainy do Polski. Mają więc doświadczenie uchodźstwa i adaptacji w obcym kraju. Biegle znają język rosyjski i rozumieją ukraiński oraz polski, co pozwala im na swobodny kontakt i udzielanie odpowiedzi na pytania osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Białorusinki chcą pokazać swoją pracą, że ich naród nie identyfikuje się z polityką dyktatora.

– Chcemy tu być, dopóki będziemy potrzebni. Głupio myśleć: „Fala już przeszła”. Ludzie cały czas idą – mówiła  Jana Shostak.

Przeczytaj artykuł „Medyka niczyja” o inicjatywie Stewardessy pokoju w magazynie Kontakt.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe i rzeczowe w łącznej wysokości 37 400 zł.

 

Fundacja Kulawa Warszawa –  Wózki ortopedyczne na granicy

Wśród osób próbujących dotrzeć pieszo do granicy po stronie ukraińskiej były osoby z niepełnosprawnościami.  To dla nich i dla osób starszych Fundacja Kulawa Warszawa dostarczyła wózki ortopedyczne do punktu pomocy humanitarnej. Przekazaliśmy wsparcie finansowe 3000 zł.

– To co przekazaliśmy to jest kropla w morzu potrzeb. Cały czas jest potrzebny sprzęt ortopedyczny na granicy i Warszawie. Cały czas dostajemy telefony i pytania. Potrzeby są olbrzymie – mówiła Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa.

 

Wolontariusze na dworcach

Wolontariusze, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali osobom przybywającym tysiącami na Dworzec Zachodni w Warszawie otrzymali wsparcie na doraźną pomoc dla uchodźców (drobne kwoty na toaletę, bieliznę, test na Covid) oraz tablety, dzięki którym mogli łączyć uchodźców z osobami oferującymi noclegi. Na dworcu jest mało gniazdek elektrycznych, uchodźcy nie mogli doładować telefonu, aby skontaktować się z bliskimi – przekazaliśmy wielowejściowe ładowarki.

Pochodząca z Krymu muzyczka, znajdowała noclegi dla osób uchodźczych, pożyczonym samochodem woziła ludzi, zwierzęta, pościel, materace, poduszki, kołdry. Stworzyła bazę 7 lokali restauracyjnych, oferujących bezpłatne posiłki dla uchodźców. Pomagała osobom uciekającym z Ukrainy zorganizować transport do Polski, organizowała opiekę lekarską, pomagała w tłumaczeniu dolegliwości na język polski, załatwiała potrzebne leki onkologiczne.

Przekazaliśmy wolontariuszom wsparcie  rzeczowe i finansowe 7685 zł.

 

Folkowisko dla Ukrainy

Wraz z pierwszym dniem wojny w Ukrainie członkowie Stowarzyszenia Folkowisko stanęli na pierwszej linii frontu pomocy uchodźcom organizując pomoc mieszkaniową, tworząc miasteczko humanitarne po ukraińskiej stronie przejścia granicznego Budomierz- Hruszów oraz Krakowiec- Korczowa, a także wywożąc tony pomocy humanitarnej w głąb UA. Stowarzyszenie Folkowisko, które w czasach pokoju zajmowało się szerzeniem kultury polskiego pogranicza, w niespełna miesiąc przeobraziło się w jedną z najbardziej aktywnych pomocowych w Europie wysyłających pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Działania Folkowiska wyróżnia szybkie dostosowywanie się do potrzeb uchodźców uciekających przed wojną. Wraz z napływem uciekinierów w pierwszych dniach wojny stowarzyszenie skupiło się na doraźnej pomocy uchodźcom oczekującym w wielogodzinnych kolejkach, na mrozie do przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej. Ratując życie i zdrowie tysięcy osób, w szczególności kobiet, dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory Folkowisko wysłało do potrzebujących w Ukrainie ponad 3000 ton pomocy humanitarnej, która dotarła do najbardziej potrzebujących w miastach takich jak Mariupol, Charków, Sumy czy Chersoń.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe i rzeczowe 28 000 zł.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowcu – Strażacy z Grabowca w gminie Rzeczniów pomagają ukraińskim mamom z ośrodka w Brzeźnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Grabowcu zaangażowała się w pomoc uchodźcom od początku działań wojennych. Pierwszy transport darów rzeczowych dotarł na granicę już 28 lutego, a kolejne dostarczono do miejscowości Łuków w Ukrainie, gdzie brakowało najpotrzebniejszych artykułów, w tym materiałów opatrunkowych i żywności dla dzieci. Do ośrodka dla matek z dziećmi w Brzeźnie, w pobliżu granicy w Dorohusku, strażacy dostarczali najpotrzebniejsze artykuły: żywność, środki higieny osobistej, środki opatrunkowe, odzież, koce, materace i łóżka. Ochotnicza Straż Pożarna pomogła także w przeniesieniu tymczasowego ośrodka w Brzeźnie i przygotowaniu miejsc noclegowych w nowym miejscu w Chełmie, które zapewnia matkom z dziećmi z Ukrainy pobyt długoterminowy. Przez kilka dni strażacy pomagali w przygotowywaniu posiłków i obsłudze punktów recepcyjnych, również w pracach porządkowych w magazynach i drobnych remontach.

Ponieważ strażacy borykali się z problemem braku paliwa w samochodzie strażackim w związku z wyjazdami pomocowymi, przekazaliśmy wsparcie finansowe 3500 zł.

 

 

Bajki terapeutyczne w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Warszawie

Wiele dzieci ukraińskich, które przyjechały z terenów objętych działaniami wojsk rosyjskich przeżywa traumę. Nasza ekipa Funduszu Obywatelskiego wydrukowała dla nich 3000 egz. bajki terapeutycznej „Bohaterowie też płaczą” z kolorowanką, które dostarczyliśmy wraz z kredkami do 6 punktów recepcyjnych w Warszawie i okolicach.

Wsparcie rzeczowe (druk kolorowanek i kredki) 1744 zł.

 

 

 

 

 

 

 

Klub Inteligencji Katolickiej – Hostel interwencyjny

Przez trzy miesiące Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie prowadził hostel interwencyjny dla uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę opuścili kraj po 24 lutego. Hostel przyjął pierwszych 40 gości już 2 marca – zaledwie tydzień po rozpoczęciu wojny. Od kolejnych dni hostel był regularnie wypełniony, a mieścił do 79 osób. Ugościł niemal 700 osób 40 narodowości, głównie osoby pochodzenia afrykańskiego i azjatyckiego. Wśród uchodźców, którzy znaleźli w nim schronienie byli młodzi ludzie, w dużej mierze studenci, którzy do Ukrainy przyjechali na studia, ale także rodziny z dziećmi lub same matki z dziećmi, albo trzy pokolenia kobiet, pracujący od lat w Ukrainie mężczyźni i osoby starsze.

Wszyscy dotarli do nas zagubieni, nierzadko z małą torbą bagażu pakowanego w popłochu, zostawiwszy w Ukrainie swoje dotychczasowe życie, bez planu na dalsze kroki. Każdemu udało się zapewnić bezpieczne schronienie, odpoczynek, wyżywienie i wsparcie.

Hostel zapewniał noclegi, pełne wyżywienie, wsparcie prawne, informacje o pomocy psychologicznej, pomoc w organizacji dalszej podróży, ubrania, kosmetyki oraz życzliwość, wsparcie i otwartość wolontariuszy.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe 40 000 zł na pokrycie kosztów sprzątania, prania, zakup środków czystości i żywności.

 

 

 

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Trzebnicy – Mieszkania dla uchodźców w Domu Zakonnym w Małuszynie

Do Domu Zakonnego trafili pierwsi uchodźcy z Ukrainy, siostry opiekowały się nimi, przygotowywały posiłki. Przekazaliśmy wsparcie finansowe na zakup pralki i sprzętów kuchennych, żywności i węgla: 7098,94 zł.

 

 

 

 

 

Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – Wsparcie Punktu Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców

Wraz z wybuchem wojny w Ukrainie liczba osób poszukujących pracy wzrosła znacząco. Przekazaliśmy dofinansowanie na zatrudnienie dodatkowej osoby, władającej językiem ukraińskim i/lub rosyjskim, do pracy w Punkcie Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Udzielał on pomocy w stworzeniu CV, poszukiwaniu ofert pracy i kontaktach z pracodawcami.
– Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie obserwujemy kilkuset procentowe zwiększenie zainteresowania naszym punktem. Osoby często przychodzą nie umówione, przez co nie jesteśmy im w stanie pomóc od ręki. Potrzebujemy pilnie zwiększyć nasz zespół, aby sprawniej udzielać pomocy większej liczbie osób – informowała Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. – Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego mogliśmy wesprzeć w Punkcie Informacji Zawodowej dla Cudzoziemców więcej potrzebujących osób. Pomagaliśmy przygotować dokumenty aplikacyjne, szukać pracy, rozeznać się w realiach warszawskiego rynku pracy. Wsparliśmy blisko 50 osób w ciągu 2 miesięcy, a spośród nich ¼ podjęła pracę.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe 5 000 zł.

 

 

 

 

 

Dom Ukraiński w Przemyślu – Ogrzewanie miejsca odpoczynku i noclegu uchodźców

Dom Ukraiński w Przemyślu od pierwszego dnia wojny w Ukrainie trwa w pełnej mobilizacji, reaguje i wsłuchuje się w potrzeby osób w kryzysie uchodźczym. Wśród dziesiątek różnych zadań prowadzi też Społeczny Punkt Informacyjny Pomocy Ukrainie, w którym znajduje się sztab wolontariacki, miejsce odpoczynku (na początku 20 łóżek, później 80, obecnie 50), sala spotkań oraz sala zabaw dla dzieci.

Skupiamy się na tym, by uchodźcom zapewnić dach nad głową. Z miejsca odpoczynku i noclegu w Domu Ukraińskim codziennie korzysta kilkadziesiąt osób (bywało ich ponad 70). Wielokrotnie brakowało wolnych miejsc. Wczesną wiosną temperatury zmusiły nas do zwiększenia ogrzewania w salach, w których przebywali uchodźcy, często też małe dzieci, stąd też zwiększone opłaty za gaz. Za ostatni rachunek za ogrzewanie musieliśmy zapłacić ponad 11 tys. zł – mówi Igor Horków, przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu. – Uchodźcy w Domu Ukraińskim mają dostęp do opieki lekarskiej i psychologicznej. Prowadzimy kursy języka polskiego i ukraińskiego, pomagamy znaleźć zakwaterowanie na dłuższy okres oraz podjęcie pracy. To ważne, że w tej trudnej sytuacji nie jesteśmy sami. Wierzę, że wzajemnie świadczone dobro zostanie z nami na zawsze.

Z miejsca noclegowego i świetlicy skorzystało ok. 2000 osób.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe w wysokości11 605 zł na pokrycie kosztów rachunku za gaz.

 

 

 

 

 

Fundacja AVE – Transport darów dla ukraińskiej Sosnówki

Fundacja AVE przekazała 3 transporty pomocy humanitarnej do Sosnówki w pobliżu Lwowa. Dary rzeczowe (głównie żywność, środki higieniczne,  medyczne, opatrunkowe, latarki, powerbanki) były przekazywane za pośrednictwem ukraińskiej Fundacji Eko-Miłosierdzia, która przyjęła i opiekowała się 150 uchodźcami ze wschodniej Ukrainy. Dary trafiły do uchodźców w Sosnówce, zostały też wysłane do Kijowa i do Zaporoża. Kwota dofinansowania 3500 zł pokryła koszty transportu pomocy humanitarnej (głównie koszty paliwa) w maju i czerwcu 2022 roku.

Społeczność grup ukraińskich – Koncert charytatywny dla Ukrainy „Zawsze wolna!”

Wsparliśmy organizację koncertu charytatywnego dla Ukrainy  „Zawsze wolna!”.

18 czerwca 2022 roku w VooDoo Club w Warszawie zagrali muzycy z Ukrainy:

• The Dreamer x IZZI
 (indie pop & alternative rock)
• RVAŃ (indie rock & punk rock)
• Karlen & Co (funk & jazz & indie rock).
Cały dochód z imprezy został przeznaczony na wsparcie Ukrainy. Zobacz relację!
Kwota dofinansowania 4000 zł pokryła koszty wynajmu sali, dźwięku i oświetlenia.
Fundacja Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej – Zbiórki darów i transport pomocy humanitarnej do Ukrainy

Fundacja Partnerstwa dla Europy Środkowo-Wschodniej prowadzi w Ukrainie projekty związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Z chwilą agresji Rosji na Ukrainę  włączyła się w akcję zbierania i wysyłania do Ukrainy pomocy humanitarnej z żywnością, środkami higienicznymi i opatrunkowymi, karimatami i śpiworami.

Przekazaliśmy dofinansowanie 5000 zł na wynajem magazynu, busa, paliwo, wynagrodzenie kierowcy, koordynację i koszty związane z pakowaniem.

Grupa nieformalna Piątka Plus – W obronie Ukrainy: pomoc humanitarna

Kamil Piątek z Włodawy jest wolontariuszem jeżdżącym z transportami humanitarnymi dla Ukrainy. Do Buczy, Irpienia i Lwowa dostarczył żywność i leki, do Kijowa woził pompy do filtrowania krwi, do szpitali polowych pod Charkowem i Mariupolem były wysyłane agregaty prądotwórcze. Wracając do Polski pan Kamil zabiera ze sobą uchodźców. Stara się dotrzeć do miejsc, które bezpośrednio najbardziej potrzebują pomocy. Często pomoc trafia na zachód Ukrainy, a dalej niewiele jej dociera, dlatego grupa nieformalna Piątka Plus dostarcza pomoc humanitarną do Donbasu, który walczy o przerwanie i planuje kolejne wyjazdy na południe Ukrainy, w okolice obszarów okupowanych.

Zawozimy dary w konkretne miejsca z potrzebami, upewniamy się, że pomoc trafi tam, gdzie jest potrzebna. Nie zostawiamy rzeczy w magazynach, punktach zbiorczych, ale dowozimy je do konkretnych szpitali i brygad w najbardziej dotkniętych miejscach. Oczywiście nadal zajmujemy się ewakuacją ludzi – mówi Kamil Piątek.

Przeczytaj artykuł w Dzienniku Wschodnim „Najtrudniejszy do zniesienia jest widok zabitych dzieci. Kamil z Włodawy o wizytach w Buczy i pomocy dla Ukrainy”.

Przekazaliśmy dofinansowanie 3930 zł na organizację pomocy rzeczowej i transportów z pomocą do Ukrainy.

fot. Piątka Plus

 

Punkt pomocy uchodźcom w Gdyni

W sklepiku papierniczym w Gdyni powstał punkt zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy, który zamienił się w punkt pomocy angażujący kilkanaście osób. Pomoc trafia do ok. 300 rodzin, których potrzeby obejmują jedzenie, ubrania, wyposażenie miejsc, w których tymczasowo mieszkają, czy znalezienie pracy.

Przekazaliśmy dofinansowanie 4900 zł.

 

 

 

 

 

AYA FUND – Zajęcia artystyczne dla dzieci z Ukrainy i wystawa Charków. Żyje w metrze

Fundacja AYA FUND współpracuje z uchodźcami z Ukrainy związanymi ze środowiskiem pedagogicznym, artystycznym i akademickim oraz studentami ukraińskimi uczelni artystycznych w Polsce. Celem inicjatywy jest pomoc uchodźcom z Ukrainy poprzez organizowanie zajęć dla ukraińskich dzieci, które są prowadzone przez artystów i studentów uczelni artystycznych z Ukrainy. Drugim elementem projektu jest organizacja w Krakowie wystawy „Charków. Żyje w metrze”.

Kwota dofinansowania: 5000 zł.

 

Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza – Ukraińska Sobotnia Szkoła im. prof. Michała Łesiowa

Ukraińska Sobotnia Szkoła im. prof. Michała Łesiowa została powołana w Lublinie przez Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. Celem szkoły jest zapewnienie ukraińskim dzieciom poczucia jedności, zaangażowania i związku z Ukrainą; pomoże uczyć się języka ukraińskiego, poznawać historię i kulturę. Priorytetem szkoły jest zachowanie ukraińskich tradycji narodowych i kulturowych. Profesor Michał Łesiów, patron inicjatywy, był językoznawcą – dialektologiem, historykiem języka i kultury ukraińskiej, twórcą ukrainistyki lubelskiej, cenionym pedagogiem oraz orędownikiem współpracy polsko-ukraińskiej. Zajęcia w szkole odbywały się w roku szkolnym 2022/2023 od soboty 10 września w 4 grupach wiekowych: 5-7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat i 14-17 lat. Zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 14 lat są kontynuowane w roku szkolnym 2023/2024. Zajęcia z udziałem ok. 130 dzieci odbywają się w soboty.

 

Zobaczcie fotorelację z zakończenia roku szkolnego w Ukraińskiej Sobotniej Szkole im. prof. Michała Łesiowa w Lublinie.

Ta szkoła daje wsparcie – mówi Oksana Basaraba. – Widzę, że kiedy dzieci spotykają się ze sobą, rozmawiają w jednym języku, to daje im to poczucie bezpieczeństwa. W polskiej szkole tak naprawdę muszą mówić w języku polskim, bo nie da się inaczej dogadać. A tutaj wszyscy mówią w języku ukraińskim i to daje poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość jak najlepszego wyrażenia siebie.

Część dzieci i młodzieży, która przyjechała z Ukrainy, jest z regionów, które do wojny były niemalże wyłącznie rosyjskojęzyczne – zaznacza ks. Stefan Batruch. – Rodzice w wyniku wojny zrozumieli, że jest to dla nich w tej chwili bardzo ważne, by zacząć komunikować się między sobą w języku ukraińskim. Ale nie mają też zasobów, czasu i możliwości, żeby przekazać dzieciom tę znajomość języka we właściwy sposób. Do tego potrzebni są nauczyciele. To też szansa dla tych dzieci i młodzieży, bo dzięki tej szkole mogą uczyć się literackiego języka ukraińskiego, poznawać piękno tego języka, bogactwo literatury ukraińskiej i być z tego dumnymi.- Ta szkoła daje wsparcie – wskazuje Oksana Basaraba. – Widzę, że kiedy dzieci spotykają się ze sobą, rozmawiają w jednym języku, to daje im to poczucie bezpieczeństwa. W polskiej szkole tak naprawdę muszą mówić w języku polskim, bo nie da się inaczej dogadać. A tutaj wszyscy mówią w języku ukraińskim i to daje poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość jak najlepszego wyrażenia siebie. Przeczytaj więcej w artykule „Nie tylko język. Ukraińska szkoła w Lublinie uczy i wspiera”.

W 2022 roku przekazaliśmy dofinansowanie 12 000 zł, a w 2023 roku 16 200 zł na wynajem sal lekcyjnych w roku szkolnym 2023/2024.

 

Płast – Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce – Płastowy Magazyn w Przemyślu

Płast – Ukraińska Organizacja Skautowa w Polsce prowadzi w Przemyślu magazyn, który jest miejscem zbiórki oraz wysyłki najpotrzebniejszych rzeczy z pomocą humanitarną dla Ukrainy (m.in. żywność, śpiwory i karimaty, środki medyczne). Obecnie organizacja prowadzi zbiórkę żywności z długim terminem przydatności do spożycia w ramach przygotowań do okresu zimowego.

Przekazaliśmy dofinansowanie 12 400 zł na opłatę wynajmu magazynu.

 

 

Fundacja Małgosi Braunek „Bądź” – Wspólna Kuchnia: warsztaty „Jedz, gotuj, poznawaj”

Fundacja Małgosi Braunek „Bądź” organizuje spotkania z uchodźczyniam/uchodźcami i migrantkami/migrantami przy wspólnym stole, aby razem gotować, jeść, rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami. Każdy jest mile widziany – fundacja zaprasza osoby z Ukrainy, Białorusi, Polski i całego świata. Gotują osoby z kolektywów uchodźczo-kulinarnych pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego czy czeczeńskiego (jak Słuszna Strawa, Kobiety Wędrowne). Po wspólnym gotowaniu odbywają się spotkania z aktywistami i osobami zaangażowanymi społecznie. Przygotowane wspólnie posiłki są przekazywane osobom uchodźczym lub w kryzysie bezdomności.

Przekazaliśmy dofinansowanie 8 603 zł.

 

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy „Asymetryści” – Wsparcie uchodźców z Ukrainy: recepcja, zakwaterowanie, pomoc w sprawach bytowych i relokacja zagraniczna

„Asymetryści” jest organizatorem ośrodka przesiadkowego, którego posterunkiem początkowym jest punkt recepcyjny przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. Bierze odpowiedzialność za zapewnienie uchodźcom w czasie oczekiwania na dalszą podróż pełnej opieki:  lokalu, wyżywienia, opieki medycznej, prawnej i transportu, po zapewnienie wyjazdu do miejsca, w którym sprawdzone organizacje humanitarne zapewnią im godne warunki życia. Pomaga też w przypadkach osób chorych przewlekle oraz z niepełnosprawnościami w dotarciu do miejsc, gdzie znajdą właściwą opiekę. Osobom, które chcą pozostać w Polsce, jeśli nie mają na to środków, stara się zapewnić pieniądze na bilety do miejsca docelowego oraz bezpłatne zakwaterowanie na okres maksimum 30 dni (wynajem rynkowy, krótkoterminowy).

Punkt Recepcyjny przy Dworcu Wschodnim to obecnie ostatni taki całodobowy punkt w stolicy, do którego trafia dziennie na własną rękę kilkadziesiąt osób oraz 450 osób tygodniowo z transportów zorganizowanych, co daje ok. 2000 osób miesięcznie. Spodziewamy się zwiększenia tej liczby w związku z postępującym zniszczeniem infrastruktury ukraińskich miast i miejscowości.

Przekazaliśmy wsparcie 42 000 zł.

 

Fundacja Siła Jedności (Lublin) – spotkanie z okazji Dnia Dziecka. Pomoc i integracja dla rodzin ukraińskich

 

Od początku wojny w Lublinie aktywnie działa grupa wolontariuszy, organizując akcje pomocowe na rzecz Ukrainy oraz działania integracyjne. W czerwcu 2023 roku Fundacja Sila Jedności zorganizowała w Lublinie spotkanie z okazji Dnia Dziecka, aby pomóc rodzinom ukraińskim, zwłaszcza dzieciom, oderwać się od myśli o wojnie w Ukrainie i wspierać ich integrację z polskimi rówieśnikami. – Celem organizacji imprezy z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się 3 czerwca 2023 roku  była integracja ukraińskich rodzin w Lublinie z polską społecznością, nawiązanie nowych przyjaźni i poznanie polskiej kultury – mówią organizatorzy. Wśród atrakcji dla dzieci i dorosłych była wycieczka do zoo w Wojciechowie, konkursy i zabawy z animatorami, skoki na trampolinie, malowanie twarzy, koncert i ognisko. 

Przekazaliśmy wsparcie 3000 zł.

 

 

 

Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu – Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych

W 2023 roku w Koszalinie odbył się 48.Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych. To wydarzenie, które wspiera, integruje młodych artystów ukraińskich w Polsce. W festiwalu udział wzięło 483 dzieci, najwięcej w historii wydarzenia. Około 250 dzieci to dzieci uchodźcze, które przybyły do Polski szukając schronienia w Polsce. Dzięki wsparciu Funduszu  Obywatelskiego im. H. Wujca Związek Ukraińców w Polsce mógł sfinansować koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia dzieci mieszkających w Przemyślu.

Przekazaliśmy wsparcie 30 000 zł (koszty przejazdu, noclegu i wyżywienia 70 osób z Przemyśla).

Romskie Stowarzyszenie Oświatowe „Harangos” – Wsparcie doraźne dla uchodźców romskich z Ukrainy

Romskie Stowarzyszenie Oświatowe „Harangos” udziela wsparcia osobom pochodzenia romskiego od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. W ramach pomocy doraźnej zapewniło transport oraz zakup środków czystości, żywności oraz słodyczy dla 18 osobowej grupy romskich uchodźców z Ukrainy. Udzieliło także wsparcia uchodźcom w wypełnianiu dokumentów i pełniło rolę tłumaczy między nimi, a pracownikami różnych instytucji. Działania miały na celu poprawienie ich sytuacji życiowej i ułatwienie im integracji w nowym miejscu pobytu.

Przekazaliśmy wsparcie finansowe 3 000 zł.

 

Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu – Udział dzieci uchodźczych w 56. Dziecięcym Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Elblągu

Związek Ukraińców w Polsce organizuje organizuje Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej w Elblągu. Uczestnicy próbują swoich sił na scenie w różnorodnych gatunkach – w deklamacji, piosence, utworach muzycznych czy tanecznych, jak również małych formach teatralnych. Soliści i zespoły prezentują przygotowane pod kierunkiem opiekunów i opiekunek z punktów nauczania czy szkół zróżnicowane formy artystyczne: tańce ludowe lub współczesne układy choreograficzne, fragmenty klasycznych utworów literackich lub autorskich scenariuszy, czy nawet programów kabaretowych. Celem konkursu jest zapoznanie dzieci z kulturą ukraińską, kultywowanie zainteresowania swoimi tradycjami i zrozumienia ich wartości. Wydarzenie łączy aspekt artystyczny z integracyjnym  – w jego trakcie dzieci i młodzież mają szansę nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. W wydarzeniu biorą udział dzieci z mniejszości ukraińskiej – w wieku przedszkolnym (najmłodsi artyści mają czasem nawet poniżej 3 lat), uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów – uczące się języka ukraińskiego w Międzyszkolnych Zespołach Nauczania z różnych regionów Polski oraz szkół z ukraińskim językiem nauczania. Dzięki wsparciu z Funduszu Obywatelskiego w festiwalu weźmie udział również 120 dzieci uchodźczych. Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 16 000 zł  na pokrycie kosztów noclegów i wyżywienia.