Konkurs na najlepszy reportaż dźwiękowy Audionomia Award i Ogólnopolska Konferencja Reportażu Dźwiękowego
Fundacja Audionomia
Media obywatelskie i niezależność mediów
2022
cała Polska

Regulamin konkursu oraz kartę zgłoszenia reportażu znajdziecie tutaj https://audionomia.pl/awards/

Wszelkie pytania dotyczące Konkursu można kierować do jego Sekretarza – Elizy Matusiak, email: eliza@audionomia.pl

Nabór zgłoszeń do konkursu zakończono 15 maja 2023 r.

W 2023 roku przekazaliśmy wsparcie w wysokości 6 900 zł.

Konkurs promuje i popularyzuje ambitny reportaż dźwiękowy. Jego celem jest również nagrodzenie twórczych poszukiwań autorów wrażliwych na problemy współczesności, którzy posługują się dźwiękiem jako tworzywem opowieści. Został rozstrzygnięty w czasie pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Reportażu Dźwiękowego, która odbyła się w Gdańsku od 9 do 11 września 2022 roku.

Audionomia 2022 była konferencją skupioną na artystycznym reportażu dźwiękowym. Poszczególne wydarzenia: warsztaty, dyskusje, wykłady służyły analizowaniu narracyjnych form audio i dźwięku jako medium przez reporterów, dziennikarzy i profesjonalistów zajmujących się storytellingiem. Osobny wątek rozmów stanowiła przyszłość artystycznych form audio w czasie rewolucji podcastowej. Konferencja poszerzyła pole debaty o sztuce reportażu dźwiękowego i stała się okazją do integracji rozproszonego środowiska twórców audio, rozbitego m.in. z powodu upartyjnienia radia publicznego.

Przy organizacji konferencji Fundacja współpracowała z instytucjami samorządowymi – Urzędem Miasta Gdańska, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Nadbałtyckim Centrum Kultury. Partnerem strategicznym wydarzenia było Radio 357, a wśród partnerów znalazły się m.in. Wydział filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego i Europejskie Centrum Solidarności.

Audionomia Award

Jury w składzie: Małgorzata Żerwe – Przewodnicząca, Anna Dudzińska, Kinga Sygizman, Artur Giordano, Tomasz Man – zakwalifikowało do finału następujące audycje: „Challenger” – Agnieszki Szwajgier, „Las” – Piotra Pawlaka, „Mamo, to nie Twoja wina” – Michała Słobodziana, „Miłość na stand upie” – Agnieszki Loch, „To nie musi być smutna historia” – Joanny Sikory oraz „To ostatnie takie trio” – Mariusza Kamińskiego.

Główna nagroda trafiła do Piotra Pawlaka za audycję “Las”. Nagrodę Audionomia Sound Design otrzymali ex aequo: Agnieszka Szwajgier za audycję „Chellenger” oraz Mariusz Kamiński za audycję „To ostatnie takie trio”. Pozaregulaminową Nagrodę Specjalną im. Krzysztofa Wyrzykowskiego otrzymała Joanna Sikora za reportaż „To nie musi być smutna historia”.

Wszystkich nominowanych i nagrodzonych reportaży można wysłuchać na tej stronie.

W 2022 roku przekazaliśmy wsparcie 20 000 zł.