– Nie miałem pojęcia, co powinienem zrobić. Zostać? Ale jak miałbym tutaj ułożyć sobie życie? A co z rodziną, pracą, długoterminowymi planami? Co, jeśli wrócę? Czy mógłbym znieść pobyt w więzieniu? Na pewno nie.
Z takimi pytaniami musiał zmierzyć się Mazen, gdy jego życie zmieniło się o 180 stopni, a powrót do ojczyzny przestał być możliwy. Dzisiaj przychodzimy do was z jego opowieścią. Pełny tekst znajdziecie w drugiej edycji Pamiętników Uchodźczych, która dostępna jest już na stronie magazynu Kontakt. Teksty dostępne są w formie e-booka i audiobooka.
Pamiętniki Uchodźcze to zbiór 25 świadectw drogi osób z doświadczeniem uchodźczym. Zależało nam, by w debacie publicznej, w której tak dużo mówi się dziś o uchodźcach, podmiotowo wybrzmiał także ich głos.
W tym roku spośród ponad stu trzydziestu zgłoszeń magazyn Kontakt wybrał dla Was dwadzieścia pięć poruszających historii. To opowieści osób z jedenastu krajów, z różnym doświadczeniem i drogami dotarcia do Polski, napisanych oryginalnie w sześciu językach. Znalazły się wśród nich historie o wojnie i prześladowaniach politycznych, o dyskryminacji osób LGBT+, przemocy seksualnej, rasizmie i kryminalizacji pomocy humanitarnej. Nawet w dzisiejszej rzeczywistości krajów Globalnej Północy pozostają to problemy bardzo aktualne, bliskie nam i dla nas zrozumiałe.
O nas, z nami, nasze – takie jest hasło 2. edycji Pamiętników Uchodźczych.