Abonament na demokrację

Jesteśmy jedynym funduszem w Polsce, który przekazuje wsparcie lokalnym aktywistom i organizacjom społecznym na niezależne działania obywatelskie ze środków zebranych wyłącznie od obywateli i obywatelek.

BRONIMY PRAW OBYWATELSKICH I PATRZYMY WŁADZY NA RĘCE

Gdy instytucje zawodzą, obywatele i obywatelki biorą sprawy w swoje ręce. Niezależni aktywiści i aktywistki stają w obronie demokracji, praworządności i praw człowieka. Patrzą władzy na ręce, przeciwdziałają mowie nienawiści, angażują się w edukację obywatelską i budują ruch społeczny przeciwko wycince lasów. 

Wystarczy aktywne zaangażowanie 3,5% z nas*, aby w pokojowy sposób dokonać zmian społecznych. Dlatego działaj już teraz! Włącz się do pomocy i uruchom ABONAMENT NA DEMOKRACJĘ, aby systematycznie wspierać lokalnych aktywistów i organizacje społeczne. Liczą się nawet drobne, ale regularne kwoty. 

Fundusz Obywatelski sprawdza się szczególnie wtedy, gdy obywatele i obywatelki podejmujący działania potrzebują wsparcia natychmiast. Dzięki zebranym darowiznom możemy szybko i elastycznie przekazać pieniądze na na inicjatywy obywatelskie, które nie mają szansy na finansowanie z innych źródeł. Jest to możliwe tylko dzięki regularnym wpłatom naszych darczyńców.

Wspierając Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, wspierasz wiele organizacji społecznych.  Przez 5 lat działalności przekazaliśmy 3 mln zł dla ponad 235 inicjatyw obywatelskich. Bardzo różnorodnych, pokazujących, jak obywatele i obywatelki potrafią reagować na kryzysy: praworządności, praw mniejszości, uchodźczy, jak są zdolni samoorganizować się i brać sprawy w swoje ręce. Co łączy wszystkie projekty? Wartości takie jak: wspólnotowość, obywatelskie zaangażowanie, rozmowa mimo różnic i obywatelski – otwarty na innych – patriotyzm.

Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego lokalni aktywiści patrzą władzy na ręce. Sprawdzają, ile drzew wycięto i ile było nasadzeń, ile nieruchomości nabyły od powiatówi jaką bonifikatę otrzymały kościoły i inne związki wyznaniowe oraz jakie są wysokości nagród dla urzędników. Dociekają, jak są wydawane publiczne pieniądze (z funduszu sołeckiego na zakup kruszywa na gminnych drogach, czy na powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego). Wygrywają także sądowe batalie o dostęp do informacji publicznej z organami władzy wykonawczej i samorządowej. Przypominają, że to my, obywatele, wyznaczamy władzy granice. Dzięki inicjatywom Lasy i Obywatele i Sieć Strażników Drzew rośnie ruch społeczny przeciwko wycince lasów.

* E. Chenoweth, M. J. Stephan „Why Civil Resistance Works: The Strategic Logic of Nonviolent Conflict”, 2011

Jak uruchomić obywatelski Abonament na demokrację?

Pamiętaj, że swoje darowizny z całego roku możesz odliczyć od podatku: jako osoba fizyczna do 6% od dochodu, jako osoba prawna do 10%.

prof. Ewa Łętowska

Chcę żyć w państwie, gdzie sądy są wolne od politycznego wpływu, a idea demokracji nie jest wypaczana. Dlatego wspieram Fundusz Obywatelski, który pomaga organizacjom w społecznej kontroli instytucji publicznych.

prof. Adam Strzembosz

Jestem głęboko poruszony podziałami w naszym kraju, brakiem dialogu społecznego oraz wzrostem przemocy słownej. Dlatego wraz z Funduszem Obywatelskim wspieram inicjatywy lokalne i rozmowę mimo różnic.

prof. Andrzej Zoll

Obowiązkiem każdego obywatela jest troska o dobro wspólne. Dlatego za pośrednictwem Funduszu Obywatelskiego pomagam ludziom i organizacjom działającym na rzecz porozumienia społecznego oraz edukacji obywatelskiej.

Robert Hojda, inicjator akcji Tour de Konstytucja

Wsparcie Funduszu Obywatelskiego dodaje skrzydeł do pracy i wiary w przyszłość.

Ludwika Wujec

To, jaka będzie Polska, zależy od każdego z nas. Zależy też od Twojej aktywności. Wspieraj Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca i pomóż realizować oddolne inicjatywy, których nasz kraj naprawdę potrzebuje.

Jacek Fedorowicz

Gdy zagrożona jest niezależność sądów i wolność mediów, kończą się żarty. Przekaż darowiznę na działania obywatelskie.

Newsletter

Bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera.



    Masz pytania?