Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca
Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca
Prawa człowieka
2022
cała Polska

Dr Hanna Machińska, zastępczyni RPO, została laureatką Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca za wyjątkowe wsparcie dla osób działających na rzecz praw człowieka.

Nagroda Obywatelska im. Henryka Wujca to wspólna inicjatywa organizacji działających na rzecz praw człowieka. W ten symboliczny sposób chcemy podziękować osobom i instytucjom, które nie boją się stanąć w obronie ważnych wartości i wykazując się cywilną odwagą, w szczególny sposób wspierają pomagających.

Nagroda została wręczona po raz pierwszy 10 grudnia 2022 roku – w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, podczas finału 22. edycji Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

Dziś, kiedy prawa obywateli są coraz częściej łamane, kiedy łamanie praw człowieka próbuje się sankcjonować ustawowo, propagowanie działalności w ich obronie jest szczególnie ważne – napisała w odczytanym podczas uroczystości liście Ludwika Wujec.

Rzeczniczka Praw Obywatelskich, która nie tylko stoi na straży praw osób znajdujących się w najtrudniejszych sytuacjach, ale też jak nikt inny pomaga tym, którzy starają się im pomagać. Służyła działaczkom i działaczom radą w najtrudniejszych, najbardziej kryzysowych sytuacjach. Wypowiadała się publicznie jednoznacznie stając po stronie prawa, po stronie praw człowieka i po stronie elementarnej ludzkiej przyzwoitości. (…) Zawsze była dla nas, zawsze była z nami. Dzięki niej nie byliśmy sami – mówił Maciej Nowicki z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

 

Traktuję tę nagrodę jako uhonorowanie naszego zbiorowego wysiłku, pracowników biura RPO, ale też aktywistów, którzy często ponoszą konsekwencje swoich działań. Chcemy żyć w kraju, gdzie fundamentem są demokracja, rządy prawa i przestrzeganie praw człowieka – powiedziała dr Hanna Machińska odbierając nagrodę. – Prawa człowieka są w Waszych rękach – aktywistów i aktywistek – dodała.

Organizatorem nagrody jest Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. W skład Kapituły wchodzą również przedstawiciele Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, w ramach której działa inicjatywa “Nasz Rzecznik”.

 

fot. Jan Brykczyński