Dzięki wsparciu Funduszu Watchdogów od czerwca 2024 r. Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” prowadził poradnictwo związane z polowaniami oraz monitoring i analizę danych dotyczących wypłacanych (lub nie) przez koła łowieckie odszkodowań za szkody w uprawach wyrządzane przez dziki, jelenie, sarny i daniele. Dzięki inicjatywie udało się zbudować solidną bazę wiedzy o funkcjonowaniu systemu odszkodowań łowieckich w Polsce, opartą na rzetelnej analizie danych publicznych a także informacji pozyskanych bezpośrednio od kół łowieckich i urzędów. Stworzono raport, który w przystępny sposób objaśnia mechanizmy systemu i ujawnia jego wady.
Przeprowadzony przez ODE Źródła monitoring potwierdził, że system wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta w rolnictwie jest nieprzejrzysty i niewydolny. Większość obwodów łowieckich wypłaca rolnikom symboliczne kwoty, a w wielu przypadkach – nie wypłaca ich wcale. Dostępne dane są niekompletne i niepodlegające rzeczywistej weryfikacji, a brak centralnego rejestru kół łowieckich skutecznie utrudnia rolnikom dochodzenie roszczeń. Analiza ujawniła, że koła łowieckie osiągają nadwyżki finansowe dzięki komercyjnym polowaniom, a nie jak się powszechnie uważa — ponoszą straty pokrywając odszkodowania. Wyniki raportu wskazują na pilną potrzebę reformy systemu, w tym pełnej jawności finansów, centralnego rejestru kół i sprawiedliwego podziału kosztów odszkodowań. Zebrane dane pokazują, że obecny model nie chroni w sposób właściwy ani rolników, ani dzikiej przyrody.
Projekt obejmował też poradnictwo dla osób chcących zakazać polowań na swoim terenie lub zgłaszać naruszenia.
Więcej informacji: https://zakazpolowania.pl
Inicjatywę wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundusz Obywatelski im. Ludwiki i Henryka Wujców. Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 40 000 zł.