Jawny, uczciwy samorząd! / Działania strażnicze w Stalowej Woli
Stowarzyszenie "Nasze Miasto"
Kontrola instytucji publicznych i działania strażnicze
2021
podkarpackie

Stowarzyszenie Nasze Miasto walczy o jawność i transparentność lokalnych instytucji w Stalowej Woli, pokazuje kulisy zarządzania miastem, pyta o wynagrodzenia i nagrody dla urzędników, koszty fabryki maseczek, przekazanie danych ze spisu wyborców w ramach wyborów kopertowych.

Mamy prawo i chcemy wiedzieć: jak władza wydaje nasze pieniądze? jak zarządza naszym wspólnym majątkiem? co chce przed nami ukryć? jaką ma wizję na przyszłość miasta?

Złożyli już około 200 wniosków w trybie Ustawy o dostępie do informacji publicznej, które na początku kończyły się brakiem lub odmową odpowiedzi. Wygrana w NSA Prezydentem Miasta, który nie chciał podać wysokości kosztów koncertu zorganizowanego wspólnie z Telewizją Polską w 2019 roku[1]. i ich nieustająca aktywność spowodowała zmiany: udało się zdyscyplinować urząd miejski spółki komunalne do terminowego i zgodnego z prawem realizowania wniosków UDIP.

Przekazaliśmy wsparcie 4900 zł.

 

[1] NSA w wyroku z 24 listopada 2021 r. uchylił korzystny dla prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego wyrok WSA oddalający skargę w sprawie bezczynności procedowania wniosku UDIP stowarzyszenia Nasze Miasto, w którym zwrócono się o podanie wysokości kosztów koncertu zorganizowanego wspólnie z Telewizją Polską w 2019 roku.