Osada Możliwości jest centrum edukacji nieformalej na czasy kryzysu – tworzy przestrzenie gdzie (głównie młode) osoby mogą zakorzenić się we wspólnocie i uczyć się umiejętności potrzebnych do aktywnego uczestnictwa i nawigacji w pełnym wyzwań współczesnym świecie. Skupia się na umiejętnościach i procesach związanych z działalnością społeczną: budowaniem wspólnoty, nawigacją emocjonalną, grupowym podejmowaniem decyzji, odnajdywaniem swojej roli w świecie.
Stowarzyszenie prowadzi działania skierowane do grupy post-aktywistów: osób, które kilka lat temu były mocno zaangażowane w budowanie ruchów społecznych w Polsce, głównie ruchów klimatycznych. Osoby te zdobyły ogromne doświadczenie w organizacji ruchów społecznych, prowadzeniu kampanii społecznych. Cześć z nich nadal pracuje na rzecz zmiany społecznej, jednak wiele z tych osób przestało aktywnie angażować się w tego typu działania. Stowarzyszenie Osada Możliwości stworzyło przestrzenie warsztatowe, w których wspólnie z post-aktywistami przyglądało się temu, co utrudnia im ponowne zaangażowanie w zmianę społeczną, które daje poczucie sensu, pomagając im odnaleźć dla siebie miejsce w szeroko rozumianym ekosystemie zmiany.
W polskim społeczeństwie obywatelskim jest wiele straconego potencjału. Wiele doświadczonych osób pracujących nad zmianą społeczną w przeszłości nie jest już aktywnie zaangażowanych. W 2024 tworzyliśmy dla tych osób przestrzenie eksperymentalne i warsztaty. Udało nam się pomóc osobom uczestniczącym w tych przestrzeniach wrócić do zasobów i znaleźć głębszą motywację do działania. Wierzymy, że w ten sposób odkryliśmy skuteczne metody pracy z osobami, które przestały się angażować w zmianę społeczną. Wiedzą tą podzieliliśmy się z innymi organizacjami i ruchami społecznymi w formie raportu.
Przeczytaj raport Zagubione aktywistki, rozczarowani działacze. Odnajdywanie drogi do sensu i zaangażowania w czasach wszechkryzysu
Przekazaliśmy wsparcie w wysokości 15 800 zł.