Akademia Społeczeństwa Otwartego
Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze
Edukacja obywatelska i międzykulturowa
2021
pomorskie

„Akademia Społeczeństwa Otwartego” to inicjatywa edukacyjna Pomorskiego KOD-u, skierowana do wszystkich, którzy chcą poznać zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Działania edukacyjne na rzecz kształtowania postaw prodemokratycznych, upowszechniania zasad tolerancji oraz równości stanowią istotę działań Komitetu Obrony Demokracji. W ramach inicjatywy odbyło się 12 wykładów poświęconych krzewieniu idei demokratycznych w społeczeństwie. Wykładowcami byli przedstawiciele polskiej nauki, którzy przedstawiali problemy demokracji w kontekście kultury, komunikacji oraz edukacji.

Cykl wykładów w ramach Akademii Społeczeństwa Otwartego był poświęcony kondycji polskiego społeczeństwa, stosunkowi Polaków do fundamentalnych wartości społeczeństwa otwartego, modelom patriotyzmu i edukacji patriotycznej, a także postawom i sposobom myślenia dominującym w naszym społeczeństwie.

– Program przygotowywaliśmy od jesieni, kiedy o wojnie nikt jeszcze nie myślał, po 24 lutego świat się zmienił, zastanawialiśmy się nawet, czy nie wstrzymać Akademii, uznając, że wszyscy mają w tej chwili inne problemy na głowie. Po zastanowieniu jednak postanowiliśmy zrealizować program, nieznacznie go modyfikując, głównie poprzez wprowadzenie wątków ukraińskich. Obecna sytuacja nie zwalnia przecież od myślenia o tym, jacy jesteśmy. Przeciwnie: wobec gwałtownego napływu emigrantów refleksja nad naszym „narodowym charakterem” (o ile coś takiego istnieje) jest szczególnie ważna, nad tym, co stanowi o tym, jacy jesteśmy, co innym możemy i powinniśmy dać, a w których miejscach powinniśmy się poprawić, jest szczególnie na czasie – mówią organizatorzy.

Spotkania Akademii odbywały się stacjonarnie w Gdańsku i on-line na Facebooku (KOD Pomorze oraz Videokod). Wygłoszono następujące wykłady:

5. 03. 2022 – M. Koval: „Dzięki Ci Boże, że nie jestem Moskalem”
12.03.2022 – C. Obracht-Prondzyński: „Polacy jako obywatele. Wokół pytań o odpowiedzialności za demokrację, samorząd i rozwój”,
19.03. 2022 – P. Kuropatwiński : „Miejsce społeczeństwa polskiego w świetle koncepcji wielowymiarowego klasyfikowania kultur organizacyjnych opracowanych przez G. Hofstede”
26.03.2022 – S. Chwin: „Bóg, polski seks i ojczyzna”
2.04. 2022 – M. Rusinek: „Współczesny patriotyzm na tle retoryki dobrej zmiany”
7.05.2022 – A. Jankowiak-Maik: „Historia patriotyczna”
9.04.2022 – M. Antuszewicz: „Kanoan lektur szkolnych a wychowanie młodego Polaka”
23.04.2022 – B. Pawlik: „ Orientacje mentalnościowe Polaków a kwestia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”
7.05.2022 – P. Kuropatwiński: „Jak poprowadzić zwycięskie kampanie oporu obywatelskiego XXI wieku. Lista kontrolna obalania tyranii”
14.05.2022 – L. Kuklińska: „Polska młodzież – wizje demokracji”
21.05. – A. Balcer: „Tryzub i Orzeł – ukraińska historia Polski”
28.05 – M. Lewandowski: „Graniczny mur nienawiści –kontekst ekologiczny”
4.06.2022 – M. Środa: „Wartości, normy – polska tradycja i nowoczesność”

Przekazaliśmy wsparcie 15 000 zł.